Facebook Google+ Twitter

UE zakazuje importu ropy naftowej z Syrii

Unia Europejska chce przestać importować ropę naftową z Syrii. Sankcja nałożona na rząd w Damaszku ma wejść w życie 15 listopada. Decyzja zostanie opublikowana w sobotę w dzienniku urzędowym UE.

Podstawą gospodarki Syrii jest wydobycie, przetwórstwo i eksport ropy naftowej. Około 95 proc. eksportowanej ropy kupują kraje Unii Europejskiej, według France24 stanowi to od jednej trzeciej do jednej czwartej dochodu kraju.

W oświadczeniu UE czytamy, że zostaje wprowadzony "zakaz zakupu, importu i transportu ropy naftowej i innych produktów naftowych z Syrii". UE "biorąc pod uwagę powagę sytuacji w Syri" postanowiła, że sankcje wobec tego kraju zostaną wzmocnione.

Rada Europejska ogłosiła dziś, że nałoży embargo na import ropy naftowej z Syrii. Powodem decyzji jest utrzymanie przez rząd brutalnych represji wobec manifestantów i opozycji.

Zakaz jest natychmiastowy, ale zacznie obowiązywać dopiero 15 listopada.
Bruksela postanowiła również przedłużyć sankcję dotyczące zamrożenia aktywów oraz zakaz wydawania wiz dla osób oskarżonych o finansowanie i wspieranie reżimu prezydenta Assada.

Na później została odłożona decyzja o zakazie inwestycji europejskich w sektorze naftowym w Syrii.

Według wyliczeń Komisji Europejskiej wpływ zakazu importu ropy z Syrii na gospodarkę UE jest niewielki, ponieważ kraje członkowskie sprowadzają 7,8 mln ton ropy miesięcznie, czyli 1,5 proc. całkowitego importu ropy.

"Embargo jest izolacją reżimu, która może popchnąć go ostatecznie do dialogu z protestującymi", skomentował decyzję UE niemiecki minister spraw zagranicznych Guido Westerwelle. Niemcy mają największy udział (32 proc.) spośród wszystkich krajów członkowskich kupujących ropę z Syrii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.