Facebook Google+ Twitter

UE zdezorientowana po słowach Kaczyńskiego o niepodpisaniu Traktatu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-02 07:44

Wypowiedź polskiego prezydenta, że na razie nie podpisze Traktatu Lizbońskiego, odbiła się szerokim echem w europejskich stolicach. Lech Kaczyński we wczorajszym wywiadzie dla „Dziennika" powiedział, że w obecnej sytuacji, po irlandzkim "nie", sprawa ratyfikacji Traktatu stała się bezprzedmiotowa.


Słowa te padły w pierwszym dniu francuskiego przewodnictwa w Unii Europejskiej. I właśnie w Paryżu najczęściej komentowano ten wywiad, odczytując go jako sprzeciw wobec Traktatu. Prezydent Nicolas Sarkozy mówił, że nie wyobraża sobie, by Lech Kaczyński, który wynegocjował Traktat, a następnie podpisał go w Lizbonie, teraz zakwestionował własny podpis. Już pojawiły się głosy, że Paryż będzie naciskał na Lecha Kaczyńskiego, by zmienił zdanie, argumentując, że bez nowego Traktatu nie będzie możliwe dalsze rozszerzanie Unii.

Zakończenia procesu ratyfikacji w Polsce oczekuje też Bruksela. Z kolei o ostrożnym traktowaniu całej sprawy mówiła szwedzka minister do spraw europejskich. Cecilia Malmstroem podkreślała, że rozwój sytuacji po irlandzkim "nie" jest trudny do przewidzenia.

Lecha Kaczyńskiego otwarcie poparł krytyczny wobec Unii prezydent Czech Vaclav Klaus. Według niego po odrzuceniu Traktatu Lizbońskiego przez Irlandczyków dokument jest martwy i nie wejdzie już w życie.
Tylko że wielu unijnych polityków chce za wszelką cenę przeforsować Traktatu, dlatego zależy im na kontynuowaniu procesu ratyfikacji. Chodzi o to, by po jego zakończeniu w 26 krajów, łatwiej można było przekonać irlandzki rząd do ponownego zorganizowania referendum.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Prezydent Niemiec również nie zamierza podpisywać tego traktatu. I jakoś nikt z tego nie robi afery, tylko u nas pożyteczni debile podnieśli wrzask.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.