Facebook Google+ Twitter

UE: Zmiany w przepisach dotyczących m. in. praw autorskich w sieci

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-05 16:18

Jest zgoda w Unii Europejskiej na reformę w sektorze telekomunikacyjnym, która ma poprawić konkurencyjność, doprowadzić do spadku cen i wzmocnić prawa konsumentów.

Porozumieli się w tej sprawie europosłowie, przedstawiciele unijnych rządów i Komisji Europejskiej, ustalając także kiedy władze będą mogły odcinać internautów od sieci. Ta sprawa wywołała między innymi w Polsce wiele emocji.

Chodzi na przykład o sytuację w której internauta łamie prawa autorskie, ściągając nielegalnie muzykę, czy filmy. Z pakietu wypadła poprawka stwierdzająca, że żadna osoba nie może być odcięta od internetu bez wcześniejszej zgody sądu. Wyrzuciły ją unijne rządy, poza tym eksperci uznali, że byłaby ona niezgoda z europejskim prawem. Ingerowałaby w kompetencje krajów członkowskich dotyczące wymiaru sprawiedliwości. Po negocjacjach zapisano, że jakiekolwiek działania ograniczające podstawowe prawa i wolności mogą być podejmowane tylko w wyjątkowych sytuacjach, przy zachowaniu demokratycznych standardów. Musi być stosowane domniemanie niewinności, prawo do prywatności, zagwarantowana ma być też bezstronna procedura wyjaśniająca.

To nieco złagodzona wersja poprzedniej poprawki, która nie narzuca krajom członkowskim postępowania i nie wywiera presji na ich wymiar sprawiedliwości. „Obywatele mają zagwarantowane prawo dostępu do internetu i ten zapis te prawa chroni" - skomentowała komisarz do spraw telekomunikacji Viviane Redding.

Dostęp do internetu to tylko jeden z zapisów w pakiecie telekomunikacyjnym. Jest tam też wiele rozwiązań korzystnych dla konsumentów. I tak na przykład operatorzy będą mieli 24 godziny na przeniesienie numeru telefonu klienta z jednej sieci do drugiej. Średnio w Unii trwa to teraz około tygodnia, w Polsce ponad 30 dni. „Wiele w tym pakiecie jest zapisów wzmacniających prawa konsumentów. Na konkurencyjnym rynku powinniśmy mieć prawo do zmiany operatora, jeśli znajdziemy lepszą ofertę gdzie indziej. Jeśli do tego potrzeba na przykład 20 dni, nie jest to już prawo, ale niedogodność" - powiedziała unijna komisarz.

Poza tym zapisano, że umowa z dostawcą usług telekomunikacyjnych będzie ograniczona do roku, by na siłę nie wiązać klienta z operatorem dłuższymi umowami. Nowe przepisy chronią również przed uciążliwym spamem, gwarantują też konsumentom prawo do przejrzystej i porównywalnej informacji o usługach. Pakiet telekomunikacyjny, który musi być jeszcze zaakceptowane na grudniowej sesji plenarnej, wejdą w życie na początku przyszłego roku. Kraje członkowskie będą miały 18 miesięcy na ich wdrożenie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.