Facebook Google+ Twitter

UE zniosła sankcje dyplomatyczne wobec Kuby

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-06-20 08:09

Przywódcy Unii Europejskiej zdecydowali o całkowitym zniesieniu sankcji dyplomatycznych wobec Kuby. Decyzja zapadła podczas unijnego szczytu w Brukseli. Zniesienie sankcji to gest w kierunku nowego kubańskiego przywódcy Raula Castro.

Według unijnych dyplomatów ma to być zachęta do przeprowadzenia reform i przemian demokratycznych. Decyzja w tej sprawie miała zapaść już kilka dni temu, ale przeciwne były przede wszystkim Niemcy, a także Szwecja i Czechy. Ostatecznie te kraje zgodziły się, bo za rok Unia ponownie przeanalizuje sytuację na Kubie i sprawdzi, czy przestrzegane są prawa człowieka.

Wspólnota wprowadziła sankcje dyplomatyczne w 2003 roku. Była to reakcja na wtrącenie do więzień 75 opozycjonistów i niezależnych dziennikarzy kubańskich. 3 lata temu, na wniosek Hiszpanii, sankcje zostały zamrożone. A teraz całkowicie zniesione, także pod naciskiem władz w Madrycie. Unijni liderzy, decydując się na rozpoczęcie dialogu politycznego z Hawaną zastrzegli, że w ma w nim brać udział także kubańska opozycja.
Jeśli w przyszłości Unia będzie chciała ponownie nałożyć sankcje na Kubę, potrzebna do tego będzie jednomyślna decyzja wszystkich państw.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.