Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5222 miejsce

UE znosi sankcje wobec terrorystów z LTTE

W środę Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zniósł sankcje wobec działającej na Sri Lance w latach 1976-2009 organizacji terrorystycznej LTTE, znanej również jako Tamilskie Tygrysy.

 / Fot. adaderana.lkDawni członkowie bojówki, która ma na koncie m.in. atak na port lotniczy w Kolombo i życie byłego prezydenta Sri Lanki mogą teraz swobodnie poruszać się po krajach UE.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Sri Lanki nie kryje swojego oburzenia wyrokiem w postępowaniu prowadzonym od 2011 roku. Europejscy sędziowie uzasadniają swoją decyzję brakiem dostatecznego materiału dowodowego przeciwko LTTE.

Celem Tamilskich Tygrysów było wywalczenie niezależności dla zamieszkującej Sri Lankę mniejszości tamilskiej. Synegalowie, którzy stanowią na wyspie większość i dominują w parlamencie od czasu uzyskania niepodległości uchwalają kolejne akty prawne ograniczające prawa Tamilów.

Poproszona o komentarz Maheshi, dziewiętnastoletnia Synegalka mówi następująco:

Po 30 latach wojny domowej żyjemy tu spokojnie bez LTTE (...) Nie ma tu tak zwanej dyskryminacji rasowej, przyjaźnię się zarówno z Synegalami jak i Tamilami. Nigdy nie widzieliśmy różnic między nami; śmiejemy się, a nawet płaczemy razem. (...) Wszyscy jesteśmy Lankijczykami i jako Lankijka nie mogę pogodzić się z decyzją o odwołaniu sankcji wobec LTTE. Nie potrafię zrozumieć, dlaczego Unia Europejska nie chce widzieć pokoju w obcym kraju.

Czy możemy się spodziewać powrotu aktywności Tamilskich Tygrysów na Sri Lance?

Dawid Wachowicz


Źródła:
- prywatna korespondencja
- http://www.adaderana.lk/news.php?nid=28509
- http://www.slbc.lk/index.php/component/content/article/1-latest-news/22095-european-union-decision-to-remove-the-ltte-ban-.html

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.