Facebook Google+ Twitter

UE zwołuje szczyt ws. Gruzji i stosunków z Rosją

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-27 15:49

Pełniący obowiązki szefa Kancelarii Prezydenta - Piort Kownacki poinformował, że prezydent wybiera się na szczyt Unii Europejskiej do Brukseli. Spotkanie ma się odbyć 1 września i będzie poświęcone sytuacji w Gruzji oraz przyszłości relacji UE-Rosja. Szczyt zwołał prezydent przewodniczącej w tym półroczu Unii Francji Nicolas Sarkozy.

Piotr Kownacki powiedział dziennikarzom, że obecność Lecha Kaczyńskiego na tak ważnym tematycznie spotkaniu przywódców krajów Unii Europejskiej jest niezbędna. Wyjaśnił, że szczyt UE będzie poświęcony sprawom, którymi szczególne są zainteresowane kraje w przeszłości poddane dominacji wschodniego sąsiada - ZSRR. Kownacki dodał, że polityka Rosji, która zdaje się dążyć do odbudowy swojej imperialnej pozycji, jest niepokojąca.

Piotr Kownacki powiedział, że prezydent Kaczyński zaprezentuje podczas szczytu stanowisko polskie, ale i krajów bałtyckich, na temat kryzysu w Gruzji. Podzieli się też refleksjami i spostrzeżeniami ze swojej wizyty w Tbilisi. Minister dodał, że w tej chwili najważniejsze jest, aby Unia Europejska mówiła jednym głosem - stanowczo i jednoznacznie. Piotr Kownacki zaznaczył, że Unia nie może ulegać "polityce faktów dokonanych", czyli - jak wyjaśnił - "takiemu stawianiu sprawy, że jeśli Rosja określi, że jakiś obszar jest strefą jej wpływów, może tam zaprowadzać własne porządki". "Dziś to dotyczy Kaukazu, jutro - Ukrainy, a pojutrze - niech każdy sam sobie dopowie, kogo może to dotyczyć" - dodał minister.

W poniedziałkowym szczycie Unii Europejskiej ma też wziąć udział premier Donald Tusk. W piątek w samo południe w Sopocie szczegóły spotkania Wspólnoty omówią szef rządu i prezydent Lech Kaczyński.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.