Facebook Google+ Twitter

UEFA wycofała informację o "polskiej okupacji Lwowa"

UEFA usunęła ze swojej strony informację sugerującą, że miasto Lwów było okupowane przez Polaków.

Jak podaje RMF24.pl, na stronie UEFY znajduje się garść informacji na temat miasta Lwowa, współgospodarza rozgrywek piłkarskich Euro 2012. Wśród nich do niedawna widniało takie zestawienie: "to właśnie tu przetrwały język oraz kultura kraju [ukraińska], pomimo praktycznie ciągłej okupacji". I dalej: "miasto znajdowało się pod rządami Polaków aż do czasu drugiej wojny światowej". Sugerował on, że chodziło o polską okupację. Tymczasem Ziemia Halicka wraz z Lwowem nie została podbita, ale weszła w granice Polski w 1340 roku, w okresie panowania Kazimierza Wielkiego. Stało się to w wyniku sukcesji dynastycznej. Przed II wojną światową Polacy stanowili tam 60 proc. mieszkańców. Rusini, czyli Ukraińcy, należeli do 10-proc. mniejszości.

Po protestach i interwencji minister Joanny Muchy cytowany fragment został ze strony UEFY usunięty. Rzecznik prasowy organizacji wyjaśnił, że wcześniej skorzystano z informacji nadsyłanych przez przedstawicieli Polski i Ukrainy. Skąd jednak dokładnie spłynęły te dane, nie wiadomo. Ich źródła nie potrafi wskazać pytana przez dziennikarzy RMF24 rzeczniczka prasowa Rady Miejskiej Lwowa.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

1grajek
  • 1grajek
  • 02.06.2012 13:17

Czy to nasi" przyjaciele" Ukraińcy tak nam koło pióra robią , a może mogli napisać , że do chwili obecnej okupują POLSKI Lwów.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Gerard Stenc^
  • Gerard Stenc^
  • 30.05.2012 19:00

Jesteśmy słowianami...nieprawdaż!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.