Facebook Google+ Twitter

UEFA zdecydowała: EURO 2020 odbędzie się w kilku krajach

Podczas obrad Komitetu Wykonawczego UEFA w Lozannie, zapadła decyzja w sprawie sposobu organizacji piłkarskich mistrzostw Europy w 2020 roku. Turniej rozegrany zostanie w kilku państwach Starego Kontynentu.

 / Fot. PAP/EPAOd dłuższego czasu w europejskich mediach spekulowano, że EURO 2020 mogłoby odbyć się w większej ilości państw. Dziś UEFA rozwiała wszelkie wątpliwości. Turniej odbędzie się w różnych miastach Europy. Tym samym zerwano z dotychczasową tradycją jednego lub dwóch państw - gospodarzy.

Prezydent UEFA - Michel Platini, nowym sposobem organizacji mistrzostw chce uczcić 60. rocznicę pierwszego turnieju, który odbył się we Francji. Pomysł ma wielu zwolenników. Jednym z nich jest Franz Beckenbauer - "Na pierwszy rzut oka to wygląda logicznie. Moja wstępna ocena jest pozytywna. Tej idei należy się szacunek. Europa to nie Azja, gdzie podróż między stolicami może trwać kilka godzin. Dlatego zaangażowanie kilku europejskich metropolii nie byłoby problemem" - podsumowuje "Cesarz" na www.uefa.com.

Decyzję UEFA popiera również Michał Listkiewicz, były prezes PZPN - "To coś nowego, oryginalnego, ciekawego" - ocenia.

Sekretarz generalny UEFA Gianni Infantino stwierdził z kolei - "To będzie Euro dla Europy. W tym roku mieliśmy okazję zobaczyć wspaniałe Euro w Polsce i na Ukrainie. Jednak rządy obu państw musiały wybudować w odpowiednim czasie stadiony, infrastrukturę, lotniska. Możliwość organizacji turnieju w miastach wielu państw, to świetna okazja aby kibice poczuli się częścią tego wielkiego wydarzenia. Szczególnie w czasach, kiedy sytuacja ekonomiczna nie pozwala przewidzieć, czy jedno państwo będzie w stanie zrealizować wszystkie czynności wymagane do organizacji turnieju".

Jednym z głównych oponentów pomysłu Platiniego, był wiceprezydent UEFA Turek Senes Erzik, który miał zamiar wywalczyć możliwość organizacji EURO 2020 przez Turcję. Chęć przeprowadzenia turnieju wyraziły też wspólnie Irlandia, Szkocja i Walia.

W 2016 roku EURO zorganizują Francuzi. Będą to pierwsze mistrzostwa Starego Kontynentu, w których udział wezmą 24 drużyny. W niedawnym turnieju w Polsce i na Ukrainie było ich 16.

Decyzja o tym gdzie oraz w ilu miastach zostanie rozegrane EURO 2020, ma zapaść wiosną 2014 roku. Swoje kandydatury miasta - gospodarze będą mogły składać już od początku przyszłego roku, a rozpatrzenie ich potrwa 12 miesięcy.
Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.