Facebook Google+ Twitter

Uelastycznienie czasu pracy i obniżki płac sposobem na kryzys?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-27 22:09

Kryzys gospodarczy sprawia, że wiele firm jest zmuszonych zwalniać pracowników. Rząd i przedsiębiorcy mają jednak sposób na ochronę miejsc pracy. Proponują uelastycznienie czasu pracy i możliwość obniżki płac.

Propozycja dotycząca elastycznego czasu pracy sprowadza się do wydłużenia okresu rozliczeniowego godzin pracy. Obecnie wynosi on trzy miesiące, a miałby być wydłużony do roku. W tym czasie pracownik musiałby wypracować swój limit godzin, ale w niektórych miesiącach mógłby pracować krócej, w innych dłużej. "Zależałoby to od potrzeb pracodawcy" - wyjaśnił Jacek Męcina z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Męcina zaznaczył również, że firmy, które mogą przeżywać przejściowe trudności powinny mieć łatwiejszą możliwość dostosowywania płac. Dodał, że elastyczny czas pracy i czasowe ograniczanie kosztów na przykład premii czy nagród jubileuszowych będzie alternatywą dla restrukturyzacji zatrudnienia i zwolnień grupowych.

Pomysł ten krytykują przedstawiciele związków zawodowych. Uważają, że rząd powinien wspomóc przedsiębiorców, u których występują trudności, a nie rozwiązywać kryzys kosztem pracowników.
Natomiast ekspert prawa pracy Piotr Wojciechowski uważa, że obecne przepisy kodeksu pracy dobrze chronią pracowników. "W dobie kryzysu jednak, bardzo ważne jest dogadywanie się pracodawców z zatrudnionymi" - zaznaczył Piotr Wojciechowski. Wyjaśnił, że kodeks pracy przewiduje możliwość zawieszenia niektórych przepisów po to, by przetrwać. Dotyczy to na przykład nagród jubileuszowych czy premii. Można je czasowo zawiesić a później po przetrwaniu najgorszego powrócić do takich dodatków do wynagrodzenia, jakie pracownik otrzymywał wcześniej. O rozwiązaniach dla ratowania miejsc pracy będzie debatować jutro prezydium Komisji Trójstronnej do spraw Społeczno-Gospodarczych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.