Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22186 miejsce

"UFO. Kontakt" w warszawskim Teatrze Studio

Już w najbliższy czwartek, 25 października, teatr Studio im. St. I. Witkiewicza w Warszawie zaprasza na drugą w tym sezonie premierę. Tym razem będzie to "UFO. Kontakt", autorski spektakl Iwana Wyrypajewa.

Iwan Wyrypajew podczas pracy nad spektaklem "UFO. Kontakt". / Fot. materiały Teatru StudioIwan Wyrypajew to jeden z ciekawszych współczesnych twórców. Jest aktorem, reżyserem i dramatopisarzem. Urodzony w Irkucku, tam również ukończył Wydział Aktorski Akademii Teatralnej. Następnie studiował reżyserię w Wyższej Szkole Teatralnej im. Szczukina w Moskwie. W 1998 roku założył w rodzinnym Irkucku Teatr Przestrzeń Gry, który w wyniku trudności finansowych i nieprzychylności władz został zlikwidowany.

Od 2001 roku Iwan Wyrypajew współpracuje z moskiewskim Teatrem.doc. Ogólnoświatową popularność przyniósł mu dramat "Sny", w którym przedstawiał problem degeneracji rosyjskiego społeczeństwa i szerzącej się plagi narkomanii. W Polsce znane są również takie dramaty Wyrypajewa, jak "Miasto gdzie ja", "Dzień Walentego", "Lipiec". Ten ostatni był wystawiany w 2009 roku na scenie Teatru Na Woli w reżyserii samego autora. Dramaturg - reżyser wystawił również "Taniec Delhi" (w Teatrze Narodowym w Warszawie) oraz "Iluzje" (krakowski Stary Teatr).

Iwan Wyrypajew jest również reżyserem filmowym. Debiutował w 2006 roku obrazem "Euforia", a w trzy lata później nakręcił "Tlen" według własnej sztuki. Spektakl, który zostanie wystawiony w Teatrze Studio w pierwotnym zamierzeniu był scenariuszem filmowym, którego Wyrypajewowi z różnych względów nie udało się zrealizować.

- Pomysł był taki, że spotykałem się z ludźmi, którzy mieli kontakt z UFO. Byli to ludzie z różnych krajów i kontynentów: z Australii, USA, Anglii, Rosji i nawet z Polski - mówi o pracy nad "UFO. Kontakt" Iwan Wyrypajew. - Ludzie ci opowiadali mi o swoich kontaktach z pozaziemską cywilizacją i o tym, jak w konsekwencji tych kontaktów zmieniło się ich życie, ich spojrzenie na otaczający ich świat i na swoje miejsce w tym świecie.

Teraz wywiady przeprowadzone przez twórcę wybrzmią na małej scenie w Malarni warszawskiego Teatru Studio jako przedstawienie dyplomowe studentów IV roku Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Wystąpią: Łukasz Kabus, Maria Kania, Wiktoria Kulaszewska, Jasmine Polak, Julia Sobiesiak, Adrian Wajda, Radosław Walenda, Michał Wanio, Jakub Wróblewski i Mikołaj Dróżdż. Teatr Studio im. St. I. Witkiewicza w Warszawie. / Fot. Krzysztof Krzak

Premierowe przedstawienie rozpocznie się 25.10.2012 r. o godzinie 18.30. Kolejne spektakle grane będą do końca października, a następne w listopadzie. Scenografię i kostiumy opracowała Marta Zając, aranżacje muzyczne są dziełem Ygora Przebindowskiego, a projekcje - Franka Przybylskiego. A Teatr Studio pod dyrekcją Agnieszki Glińskiej już zapowiada na 1 lutego 2013 roku kolejną premierę w reżyserii Iwana Wyrypajewa. Będzie nią "Ożenek" Mikołaja Gogola.
Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.