Facebook Google+ Twitter

Ujawniono założenia czesko-amerykańskiej umowy dotyczącej budowy bazy radarowej

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-15 07:18

Czeskie ministerstwo spraw zagranicznych ujawniło podstawowe założenia czesko-amerykańskiej umowy dotyczącej budowy bazy radarowej na terytorium Czech.

Czesi uzyskali od Stanów Zjednoczonych priorytet obrony w przypadku zagrożenia atakiem rakietowym. Umowa przewiduje, że Amerykanie zobowiązują się bronić Czechów przed terrorystycznym atakiem rakietami balistycznymi, a Czesi, w przypadku takiego ataku, mogą modyfikować plany obrony antyrakietowej na swoją korzyść. W przypadku wystrzelenia przez agresora sześciu rakiet, z których jedna zostanie skierowana na Pragę, Czesi będą mieli prawo do zestrzelenia tej rakiety aż dwoma antyrakietami zlokalizowanymi w bazie planowanej na terytorium Polski. W przypadku wystrzelenia przez wrogie państwo 11 rakiet jednocześnie, jedna z nich osiągnie swój cel, ponieważ cały system będzie zdolny do unieszkodliwienia dziesięciu. Czesi uzyskali jednak zapewnienie, że nie będzie to rakieta skierowana na terytorium ich kraju.

Baza radarowa będzie chroniona od zewnątrz przez czeską żandarmerię, natomiast Stany Zjednoczone będą odpowiedzialne za bezpieczeństwo w jej wnętrzu. W bazie będzie stacjonowało do 250 żołnierzy USA oraz czeski oficer, który ma współdecydować o planach operacyjnych. Czeska armia musi wydać zgodę na wizytowanie bazy przez osoby z krajów trzecich. Amerykanie zobowiązali się również do respektowania czeskiego prawa podczas budowy radaru.

Umowa ma zostać podpisana na czas nieokreślony. Amerykanie zobowiązali się do przestrzegania Karty ONZ i używania systemu antyrakietowego tylko w celach obronnych.

Termin podpisania umowy nie jest znany. W rozmowie z dziennikarzami premier Mirek Topolanek sugerował, że mogło by to nastąpić w pierwszej dekadzie czerwca.

IAR/Andrzej Niewiadowski Rzeczpospolita/łp

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.