Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12207 miejsce

Ujgurzy. Dlaczego nikogo nie obchodzą?

Choć zapomniani przez zachodni i cywilizowany świat, walczą o swoją niezależność. Nie jest to równy pojedynek. Komunistyczne Chiny robią wszystko, by zdławić wszelkie przejawy niepodległościowe wśród tego ludu tureckiego. Czy są szanse, aby to zmienić?

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Flag_of_Xinjiang_Uyghur_(East_Turkestan).svg / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c1/Flag_of_Xinjiang_Uyghur_(East_Turkestan).svg/800px-Flag_of_Xinjiang_Uyghur_(East_Turkestan).sLipiec 2009 r. W regionie autonomicznym Sinkiang w północno-zachodnich Chinach (populacja prowincji: 45 proc. Ujgurzy, 41 proc. Chińczycy) dochodzi do zamieszek na tle etnicznym pomiędzy Ujgurami a Chińczykami Han. Komunistyczne władze coraz częściej zasiedlają prowincję ludnością chińską, tym sposobem rdzenni mieszkańcy pochodzenia tureckiego są spychani na niziny życia społecznego. Iskrą, która spowodowała wybuch gniewu wśród Ujgurów był incydent z czerwca ubiegłego roku. Wtedy pracownik jednej z fabryk pochodzenia ujgurskiego został oskarżony o gwałt na Chince. W wyniku tego wywiązała się bójka, podczas której śmierć ponieśli dwaj Ujgurzy, a wielu zostało rannych.

W odwecie 5 lipca tysiące rdzennych mieszkańców regionu wyszło na ulice stolicy prowincji Sinkiang, Urumczi oraz Kaszgaru. Podpalono wiele samochodów i sklepów należących do Chińczyków. W wyniku interwencji policji zginęło, według oficjalnych danych, 197 osób, a ponad tysiąc zostało rannych. Kilka dni po głównych zamieszkach doszło do odwetu Chińczyków Han, ale w tym przypadku służby policyjne nie zareagowały aż tak ostro. W ciągu tygodnia władze ChRL poradziły sobie z demonstracjami zanim objęły większy obszar - wprowadzono godzinę policyjną oraz zakaz wszelkich zgromadzeń i manifestacji na terenie regionu. Komunistyczna władza stanowczo pokazała co myśli o niezależności Ujgurów.

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Khotan-mercado-chicos-d01.jpg / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e4/Khotan-mercado-chicos-d01.jpg/800px-Khotan-mercado-chicos-d01.jpgAle ta grupa etniczna zamieszkuje nie tylko Chiny. Według szacunkowych danych na całym świecie żyje 11,3 mln Ujgurów, z czego 7,2 miliona w ChRL. Żyją również w krajach ościennych takich jak Kazachstan, Kirgistan czy Tadżykistan. Wyróżniają się nie tylko swoim tureckim pochodzeniem, ale własnym językiem (po Ujgursku mówi łącznie 8-10 mln osób, jest jednym z języków tureckich) oraz tym, że przeważnie wyznają islam. Nazwa ich narodu oznacza "Dziewięć Plemion": "tokuz" oznacza dziewięć, a "gur" - plemię. Jest jedną z oficjalnych 56. mniejszości narodowych zamieszkujących ChRL.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Adamie, pewnie że nie każdy naród może mieć własne państwo, ale każdy z nich ma prawo decydować o swoim losie i mieć możliwość zachowania własnej tożsamości - chińskie władze Ujgurom tego odmawiają i dążą do przymusowej ich asymilacji...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie każdy naród czy pseudonaród należy wspierać w walce o niepodległość bo to jest tak łatwo mówić a niech zabiorą Chinom część terytorium (bo to daleko i będziemy tacy ładni i fajni w swoich oczach, no a poza tym to tak fajnie rozdzielać nie swoje terytorium). Co by jednak było gdyby to nam Polakom ktoś chciałby zabrać kawałek terytorium powołując się na istnienie fikcyjnego narodu, na rzekomym terytorium którego mieszka powiedzmy 98 procent Polaków? Fajnie by było? Wątpię. Znamy jaka sytuacja tam jest? Nie wiem kto sobie wymyślił, że niby każdy naród ma prawo do państwa. Otóż nie każdy. Prawo ma ten, który to sobie wywalczy a to i to nie zawsze bo może i być waleczny ale jeśli trzeba będzie to silniejszy naród ma prawo tamten słabszy wchłonąć. I wszyscy tak robią a kto myśli, że nie ten jest naiwny. Myślicie, że jakiemukolwiek narodowi w historii zależało na Polsce i narodzie polskim? Nie, każdy tylko patrzył swojego interesu. Czy teraz ktoś poza narodem polskim dba o polskie interesy? No, nie żartujcie. To jest może i trochę przykre ale jedyne możliwe bo co poradzicie o mądrzy gdy do jednego terytorium prawa rości sobie 10 narodów. Co robić wtedy? Komu przyznać to terytorium. Myślmy głowami a nie sercami i przyglądajmy się każdemu przypadkowi z osobna. Remy mądrze gada. A po pierwsze patrzmy czy my Polacy mamy w tym interes. Gdzieś mam romantyczne mrzonki. Wolę być zimnym draniem niż tracić jako kraj i naród terytorium i ludzi bo ktoś serwuje mnie i moim rodakom jakąś łzawą gadkę. Nie zamierzam też szanować czy nawet akceptować kultury narodu, który ciągle pluje na Polskę. Zamierzam przeciwdziałać.

A Ujgurzy? No cóż musiałbym więcej na ten temat poczytać żeby się wypowiedzieć a ponieważ nie za bardzo mam czas na takie bzdury bo wolę czytać o polskich problemach więc pewnie długo jeszcze w moim patrzeniu na nich nic się nie zmieni. Nad czym nie boleję naturalnie. Może zresztą mam dobre na nich patrzenie. A może nie. Co za różnica?

Swoją drogą jak najbardziej popieram interwencje zbrojne. Trzeba być naiwnym by nie widzieć, że czasem są one potrzebne. I ja też jestem pokojowo nastawiony do świata. Nie dążę do wojny ale niech mi ktoś wejdzie w szkodę... Wogóle pasyfizm won!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Remy - za mało mam wiadomości na ten temat dlatego się nie wypowiadam gdyż nie lubie dyskutować nie będąc dobrze poinformowany - ale jestem otwarty na wiedzę - w tym temacie również.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Jarku jakie to wzruszające :)
Szkoda jednak że takie uogólnienie. Ja jednak wolę każdemu przypadkowi przyglądać się z osobna...
Ujgurowie nie mają żadnej tradycji państwowości, co by zrobili z nagle daną władzą? Różne rzeczy mogły by się stać, np. etniczna czystka Chińczyków?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piotrze - obchodzą i to bardzo , dlatego dobrze że od czasu do czasu przypominasz że są na tym swiecie narody walczące o niepodległość i trzeba te narody wspierać w ich walce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Turcji wcale nie ma tak dużo miejsca, musieliby się podzielić jakoś z Kurdami :( ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Zwykle w takich buntach chodzi komuś o władzę. Jeżeli komuś nie podoba się miejsce pobytu to niech się stamtąd wyprowadzi, w Turcji np. jest dużo wolnego miejsca."

Czyli Ujgurzy mają się wyprowadzać do Turcji? Troszkę cyniczny ten komentarz :/

Komentarz został ukrytyrozwiń

warto pisać na takie tematy. szukać porozumienia i uszanować odrębność kulturową innych ludzi, narodów

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z ogromnym podziwem przyglądam się panu artykułom i jestem zachwycona, mając na uwadze pański wiek to plus dodatkowy. Ciekawa jestem jaka jest geneza tych egzytycznych zainteresowań. Odnośnie tego tekstu: jako matka trzech synów pragnę pokoju na całym świecie, nie popieram wojen ani buntowniczych porywów prowadzących do śmierci i kalectwa młodych ludzi. Zwykle w takich buntach chodzi komuś o władzę. Jeżeli komuś nie podoba się miejsce pobytu to niech się stamtąd wyprowadzi, w Turcji np. jest dużo wolnego miejsca.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.