Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2594 miejsce

Ujście Rodanu - kraina bagien, łąk i salin

W delcie Rodanu leży Camargue, kraina geograficzna, od 1970 regionalny park natury, słynny z obecności różowych flamingów, półdzikich białych koni, czarnych byków używanych do złagodzonej formy corridy, uprawy ryżu i eksploatacji soli.

Wyróżnia się 3 części Camargue: Petite Camargue na zachód Małego Rodanu, Grande Camargue, Między ramionami Rodanu, Plan du Bourg, na wschód Wielkiego Rodanu. / Fot. Wikimedia Commons Odkrywanie tego szczególnego regionu warto zacząć od Muzeum Camargue. Znajduje się ono na starej tradycyjnej farmie Pont de Rousty. Wizyta stanowić będzie doskonałe wprowadzenie do zrozumienia tego szczególnego miejsca. Liczne tablice, przeźrocza i eksponaty pomogą nam zrozumieć formowanie się delty, tutejszą historię, a zwłaszcza życie w XIX wieku.

Według sedymentologów delta Rodanu powstała około 5000 lat temu w wyniku zetknięcia się wód rzeki niosącej osady piasku i mułu ze słonymi wodami Morza Śródziemnego. Już w czasach antycznych próbowano uporządkować ujście Rodanu. Strabon pisze: „wpływanie do ujścia rzeki jest ciągle trudne z powodu silnych prądów. Kraj jest tak płaski, że nie można w pochmurny dzień zauważyć ziemi nawet z bliskiej odległości. Tubylcy budującą wieże sygnalizacyjne”.

Do czasów antycznych Camargue stanowiła bramę do Galii. Przed Rzymianami swoje kolonie zakładali tu Grecy i Ligurowie. W IX wielu byli tu Saraceni.

Delta Rodanu. Widok z lotu ptaka / Fot. Wikimedia Commons – autor Aldipower licencja 1.2Wybrzeże jest ciągle niszczone przez częste silne wiatry wiejące z południowego wschodu. Morze wdziera się w głąb lądu. Latarnia Faraman, zbudowana w 1840 roku 700 metrów od brzegu, w 1917 roku została pochłonięta przez morze. Aby ocalić gminę i miasto Saintes-Maries-de-la-Mer, od wielu lat buduje się liczne groble i kanały odwadniające. W Średniowieczu miasto to znajdowało się kilka kilometrów od brzegu morza.

Les Saintes-Maries-de-la-Mer jest stolicą regionu, pięknym kąpieliskiem i miejscem pielgrzymek Romów do sanktuarium ich patronki, świętej Sary. W miejscu stolicy Camargue, istniała kiedyś wieś. Drewniane domy spłonęły w XIV wieku. Miasto zostało zbudowane wokół kościoła z XI i XII wieku i otoczone murem obronnym. Do dzisiaj zachowały się wąskie uliczki i domy wyglądające tak, jakby zatrzymał się czas.
Podobny obraz zobaczyłam jadąc z Montpellier nad Morze Śródziemne. / Fot. Wikimedia Commons – autor Sonia Marotta licencja 2.0 Symbol Camargue różowy flamig w locie / Fot. Wikimedia Commons – autor Jmalik licencja 1.2 Pejzaż Camargue / Fot. Wikimedia Commons – autor Fritz Geller-Grimm licencja 1.2 Stado koni rasy camargue / Fot. Wikimedia Commons – autor Jeremy Atkinson licencja 2.0 Saintes-Maries-de-la-Mer, ufortyfikowany, średniowieczny kościół / Fot. Wikimedia Commons – autor Twice25 licencja 1.2 Cocardier w czasie treningu / Fot. Wikimedia Commons – autor Mikani(myself) licencja 1.2

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Świetny tekst ! Krystyno jak zawsze wspaniałe informacje.

Komentarz został ukrytyrozwiń
4516
  • 4516
  • 26.10.2011 11:07

Ewo, marzenia są właśnie po to, by je spełniać. Trzeba tylko dużo wiary i cierpliwości, a z czasem na pewno Ci się to ziści.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgrabnie napisane, czyta się z przyjemnością i ciekawością. Że też człowiek nie może wszędzie pojechać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z przyjemnością przeczytałam. A teraz zaczynam marzyć, aby tam się wybrać :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A oto link do galerii o źródłach Rodanu:)
Basiu, skoro mamy początek i koniec, to może napiszemy artykuły o środkowym biegu rzeki? :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wspaniałe ciekawostki, jakich nawet nie ma w przewodnikach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.