Facebook Google+ Twitter

Ukarać chuliganów, ale politycznych też

Rasistowskich wybryków nie wolno tolerować - obojętnie czy zdarzają się w stadionach lub przy urnach wyborczych.

Podczas wtorkowego meczu piłkarskiego kibice Lechii Gdańsk obrzucali ciemnoskórych zawodników Pogoni Szczecin bananami, udawali małpy i skandowali hasła nazistowskie. Po meczu kierownictwo Lechii przeprosiło zawodników Pogoni i prokuratura wszczęła śledztwo przeciwko kibicom Lechii. PZPN zaś do odwołania zamknął stadion Lechii dla publiczności.

 

To wszystko wygląda bardzo słusznie i stanowcze. Było chuligaństwo, jest kara. Czasy, kiedy prokuratura umarzała kolejne śledztwa z art. 257 kodeksu karnego (znieważenie z powodów rasistowskich). Zawsze byłem zwolennikiem tezy, że to nie wysokość, lecz nieuchronność kary odstrasza od popełnienia przestępstw. Dlatego też chętnie bym tę zasadę stosował wobec chuliganów politycznych.

 

Myślę na przykład o tych gminach i miasteczkach we wschodnich Niemczech, które wyborach do Landtagów popierały neonazistowską NPD i pomagały jej wejść do parlamentu Meklemburgii-Przepomorza. Ktoś, który się wychowywał w Niemczech, chodził do szkoły i czytał gazety, musi wiedzieć, że to nie jest żaden protest, jak się oddaje głos na partie wodzowską, której przedstawiciele wychwalają Hitlera i żądają wyrzucenia ludzi, którzy ciężej pracują od większości Niemców, ale mają inny kolor skóry albo inny paszport. Tu również chuligaństwo powinno być natychmiast karane.

Dlatego byłbym za tym, aby gminy i miasteczko o ponadprzeciętnym poparciu wyborczym dla NPD ukarać odebraniem dotacji rządu federalnego i UE i obłożyć ich bojkotem turystycznym. Jeśli w tych miejscowościach nauczyciele, policjanci, rodzice, dyrektorzy szkół., burmistrzowie nie stanęli na wysokości zadania i nie wytłumaczyli swoim obywatelom, uczniom, dzieciom, podwładnym co to jest demokracja i że NPD jest zagrożeniem, ba, zaprzeczeniem demokracji – to niech wszyscy odczuwają skutki tego zaniechania. Bo NPD nie wszedł do tam do parlamentu z powodu poparcia starych nazistów, którzy przetrwali drugiej wojny światowej, tylko z ponadprzeciętnego poparcia młodych ludzi, którzy Hitlera na oczy nie widzieli i głosowali na NPD z czystej, bezinteresownej głupoty. Niech wiedzą, że głupota może bolec.

 

To mnie sprowadza z powrotem do piłki nożnej. Bo tu, na boisku, gdzie lądowały te wyrzucone przez kibiców Lechii banany, też ktoś nie stanął na wysokości zadania. Mam na myśli sędziego, który musiał wiedzieć, co się działo na trybunach. Jakoś trudno mi sobie wyobrazić, że rasistowscy kibice kontynuowaliby swoje wybryki, gdyby ich postawił przed wyborem: Albo koniec wybryków, albo koniec meczu. Jakkolwiek nie patrzeć na to, to rasistowskie wybryki należy uznać za taką samą ingerencję w mecz jak opanowanie boiska przez chuliganów, burze z gradem albo naruszenie podstawowych zasad bezpieczeństwa. A zerwanie meczu z takiego powodu działa niezmiernie wychowawczo: Kibice, którym zależy na oglądanie meczu, sami pilnowali swoich sąsiadów, aby ci nie dopuszczali się rasistowskich wybryków, które mogą spowodować, że mecz zostanie powtórzony i bilet im przepadnie. Tak samo, jak burmistrzowie, nauczyciele i rodzice w Niemczech pilnowaliby swoich współobywateli, aby nie sprowadzali nieszczęście na ich heimat, głosując na NPD.

 

Tak się rodzą odwaga cywilna, odpowiedzialność obywatelska i społeczeństwo obywatelskie. Przynajmniej tam, gdzie to nie może powstać w naturalny sposób.

Klaus Bachmann

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Do Autora - bardzo dobry pomysł powiązania dwóch fobii, pozornie odległych od siebie. No i (jako Niemcowi) gratukuję, że pisze ze zrozumieniem o polskich i niemieckich sprawach tonem pojednawczym. Takich światłych i przyjaznych sąsiadów Polski nam i sobie gratuluję! Takich nam (więcej) trzeba!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dowcipne w tym koszmarku. Ale faktycznie - może te małpy powinny być zbadane przez weterynarzy i zamknięte wespół ze zwierzakami w zoo? Parę dni, choćby tylko.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Podczas wtorkowego meczu piłkarskiego kibice Lechii Gdańsk obrzucali ciemnoskórych zawodników Pogoni Szczecin bananami, udawali małpy i skandowali hasła nazistowskie." - to byli kibice...? A może to na trybuny ktoś przez pomyłkę powpuszczał właśnie... małpy.. Czy ktoś to "towarzystwo" przebadał..? Może się czegoś naćpali, a jeśli tak, to musiała to być jakaś... ekstaza. ZOO siedzi na trybunach, a ludzie grają... Paranoja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.