Facebook Google+ Twitter

Ukazał się kolejny numer polonijnego „Dwukropka”

Jednym z tytułów prasy polonijnej jest "Dwukropek", wydawany w Republice Południowej Afryki. Kilka dni temu ukazał się nowy, już 133 numer tego periodyku.

Okładka kwietniowego numeru "Dwukropka" / Fot. okładka z wydawnictwaRedaktor naczelna "Dwukropka", Joanna Majksner - Pinska, należy do środowiska polonijnego Cape Town w RPA, gdzie mieszka wraz z mężem Markiem i pracuje. Jest członkiem zagranicznym Stowarzyszenia Światowego Forum Mediów Polonijnych w Tarnowie.

W nowym kwietniowym numerze, jak zawsze wiele ciekawostek bieżących z Polski, jak też przypomnienie o narodowych bohaterach i twórcach oraz tradycjach.

Redaktor naczelna "Dwukropka", Joanna Majksner - Pinska / Fot. Fot.Henryk CzechowskiRedakcja przypomina o polskiej tradycji związanej ze świętami Wielkanocy. Jak zawsze przy tej okazji przygotowuje się specjalne ciasta jak baby, babki, mazurki, baranki oczywiście jajka i pisanki ściśle związane z tymi obchodami.

Rodakom z zagranicy przypomina, że w sobotę wielkanocną w Polsce święci się koszyczki z jadłem. Do takiego koszyczka wkłada się baranka, jajko, kawałek chleba, wędliny, sól, chrzan i ciasto w postaci babeczki. Wszystko jest przyozdobione zielonymi gałązkami bukszpanu, a koszyczek przykrywa biała ozdobna serwetka.

W polskiej literaturze, jak w książce Władysława Reymonta „Chłopi”, czy „Lalce” Bolesława Prusa są przepięknie opisane te tradycje.

Kolejnym tematem jest przypomnienie o 160. rocznicy urodzin polskiego malarza Leona Wyczółkowskiego ucznia Jana Matejki. Obrazy jego wiszą w różnych muzeach na całym świecie, jak też w prestiżowych instytucjach.

Zbliża się 10 kwietnia kolejna smutna rocznica tragedii smoleńskiej. W tym numerze są też przypomnienia o tragedii polskich oficerów II wojny światowej zamordowanych między innymi w lasach katyńskich.

Warto aby zapoznali się z tym wydawnictwem też w polscy czytelnicy.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Heniu, dużo dobrego robisz środowisku polonijnych dziennikarzy, prezentując w wiadomosciach24.pl poszczególne tytuły prasy polonijnej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.