Facebook Google+ Twitter

Ukazał się nowy, 49 numer kwartalnika „Karta”

W księgarniach dostępny jest już najnowszy numer kwartalnika historycznego "Karta". Wydanie poprzedza jubileuszowy numer kwartalnika, zapowiadający 25 rocznicę powstania pisma.

Najnowsze wydanie zawiera wspomnienia Adama Uziembły dotyczące atmosfery plebiscytu z 11 lipca 1920 roku, w którym ludność Warmii i Mazur decydowała o swojej przynależności państwowej. Obraz przygotowań do głosowania i reakcji na jego wyniki uzupełniają materiały źródłowe prezentujące postulaty Polaków i działania polskich organizacji w tym okresie.

Znalazły się tu również materiały dokumentujące dramatyczny los ukraińskich rodzin wyrzucanych z domów podczas przesiedleńczej Akcji Wisła, która rozpoczęła się 28 kwietnia 1947 roku. Aż do lipca tego roku trwały masowe aresztowania i wywózki ludzi oskarżanych o współpracę z ukraińskim podziemiem.

W numerze opublikowano też wspomnienia lekarza, historyka i kronikarza Zamojszczyzny Zygmunta Klukowskiego, który od 19 marca 1945 do 8 września 1946 roku przebywał w więzieniach na Zamku w Lublinie, w Areszcie śledczym na Mokotowie i we Wronkach. Za pierwszym razem oficjalnie aresztowany za przynależność do zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, faktycznie szykanowany był za odmowę współpracy z komunistycznymi władzami i ukrycie archiwum oddziałów partyzanckich AK. Przyczyną drugiego aresztowania była działalność jego syna Tadeusza, który związał się z podziemną organizacją „Kraj”.

Najnowsza „Karta” prezentuje również fragmenty tekstu Wiesławy Grocholi o działalności Niezależnej Oficyny Wydawniczej, której powstanie i działalność przyczyniło się do naruszenia fundamentów systemu komunistycznego w Polsce.

W aktualnym numerze zebrane zostały materiały przedstawiające działania dziennikarzy „Dziennika Polskiego i Dziennika Żołnierza”, który ukazywał się w Wielkiej Brytanii oraz wybór zdjęć z kolekcji pozostawionej przez Wojciecha Jarominiaka, działacza i instruktora harcerskiego w Koninie w latach 1917-39.

Fundacja im. Stefana Batorego oraz Ośrodek KARTA, po raz jedenasty już ogłosiły konkurs „Historii Bliskiej” dla uczniów gimnazjów i szkół średnich. W ostanim numerze „Karty” znalazło się podsumowanie dotychczasowych edycji konkursu. W ciągu dziesięciu lat 10.462 autorów z 1370 polskich szkół, nadesłało 5960 konkursowych prac. Uczniów wspierało 1890 opiekunów, głównie nauczycieli.


Ośrodek KARTA – fundacja, niezależna organizacja pozarządowa, stawiająca sobie za cel dokumentowanie i upowszechnianie najnowszej historii Polski oraz Europy Wschodniej. Istnieje od 24 lat, a jej działalność zapoczątkowało pismo "Karta" wydawane w podziemiu w stanie wojennym. Od lipca 2004 Ośrodek KARTA ma status organizacji pożytku publicznego. Karta prowadzi również działalność wydawniczą (m.in. kwartalnik historyczny "Karta").

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

*Ukazał się nowy, 49 numer kwartalnika „Karta”* - aż o kropeczkę się prosi po 49.
*zapowiadający 25 rocznicę powstania pisma.* - jak wyżej, ale po 25.
*dziennikarzy „Dziennika Polskiego i Dziennika Żołnierza”* - to powstał nowy tytuł?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.