Facebook Google+ Twitter

Ukazał się nowy "Odwet"

Nakładem Stowarzyszenia Kombatantów "Jędrusiów", Żołnierzy Armii Krajowej, ich rodzin i sympatyków w Połańcu ukazał się dwunasty numer "Odwetu" - pisma połanieckiego stowarzyszenia.

Okładka najnowszego "Odwetu" - pisma Stowarzyszenia Kombatantów "Jędrusiów", Żołnierzy AK, Ich Rodzin i Sympatyków w Połańcu. / Fot. Józef KomarewiczNakładem Stowarzyszenia Kombatantów "Jędrusiów", Żołnierzy Armii Krajowej, ich rodzin i sympatyków w Połańcu ukazał się dwunasty numer "Odwetu" - pisma połanieckiego stowarzyszenia. Na okładce czasopisma umieszczono m.in. zdjęcia dowódców "Jędrusiów" - twórcy oddziału - Władysława Jasińskiego ps. "Jędruś" oraz Józefa Wiącka ps."Sowa", dowódcy "Jędrusiów" po śmierci Jasińskiego. Jest też zdjęcie redaktora "Odwetu" wydawanego przez "Jędrusiów" w latach okupacji - Zdzisława de Ville, ps. "Zdzich" oraz Mieczysława Korczaka ps. "Dentysta", obecnego redaktora naczelnego wznowionego w 2005 r. "Odwetu", żołnierza Armii Krajowej i walczącego podczas II wojny światowej w oddziale "Jędrusiów", dziś mieszkańca Tarnowa.

W najnowszym "Odwecie" zamieszczono m.in. wykaz pomników i tablic, które ufundował ppłk Mieczysław Korczak, chirurg dentystyczny swoim kolegom z oddziału partyzanckiego, z własnych funduszy. Na przykład w Sandomierzu, na szpitalu ppłk Mieczysław Korczak ufundował tablicę poświęconą dr. Dobkiewiczowi, chirurgowi, który leczył rannych "Jędrusiów". Z kolei w Tarnobrzegu zapłacił za tablicę pamiątkową poświęconą "Jędrusiom" - Andrzejowi Skowrońskiemu oraz Eugeniuszowi Dąbrowskiemu. W sanktuarium maryjnym w Kałkowie ppłk Mieczysław Korczak ufundował tablice poświęcone Władysławowi Jasińskiemu, Piotrowi Kabacie ps. "Wujek", Józefowi i Stanisławowi Wiąckom, a także tablice upamiętniające Wandę Cichoszewską oraz Emilię z Izdebskich Malessa ps. "Marcysia".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.