Facebook Google+ Twitter

Ukazał się specjalny numer pisma "Federalistka"

Współautorzy: Barbara Podgórska

Nowy, specjalny numer ”Federalistki”, pisma wydawanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, przynosi sporą porcję interesujących tekstów.

 / Fot. Adam K. PodgórskiPublikacja wydana została w ramach projektu „Jawnie przejrzyście, odpowiedzialnie. Standardy w organizacjach pozarządowych”. Celem projektu FRSO, w którym uczestniczą jest – jak piszą autorzy - „wypracowanie i upowszechnienie standardów działania organizacji pozarządowych i procedur ich wdrażania, a tym samym podniesienie jakości działań organizacji pozarządowych, co przyczyni się do zwiększenia ich wiarygodności i wobec opinii publicznej, i partnerów zewnętrznych”.

Standardy w NGO, to wbrew pozorom wcale nie oczywistość, ale niezwykle ważny problem. Większość organizacji mało o nie dba, pochłonięta zdobywaniem pieniędzy gwarantujących ich byt. Dla wielu jest to zresztą jedyny cel ich działania, a nie to, co powinno być główną misją, czyli zmienianie zastanej rzeczywistości. Wystarczy zajrzeć do statutów, aby przekonać się, że zostały w nich zapisane wszelkie możliwe obszary działania; od edukacji i wychowania, po ekologię i sport, przez problemy niepełnosprawnych, mniejszości narodowych, równego statusu kobiet i mężczyzn, dziedzictwo kulturowe, itd. Wszystko po to, aby ubiegać się o wszelkie możliwe grandy i stratować w konkursach ofert. Stąd ogromna ilość organizacji określanych mianem „grantożerców”, czy wręcz "organizacji hienowych”. Choć to przykre, nie należy się
temu zjawisku specjalnie dziwić: skora taka jest rzeczywistość, i takie są możliwości…

Lekturę „Federalistki numer 3 należy szczególnie polecić osobom, którym mimo codziennej harówki, nie umyka z pola widzenia dbałość o dobre imię, wizerunek i reputację własnej organizacji. Bez wątpienia z ochotą zapoznają się z nową Kartą Zasad, jak i ze Standardami Otwartości Publikacji.

Na stu osiemdziesięciu stronach publikacji zamieszono również szereg artykułów autorskich, wymieniając pobieżnie: Krzysztofa Izbebskiego - („Kodeksy etyczne”), Marcina Dadela, („Standardy równego traktowania”), Krzysztofa Smolnickiego - („Ekostandardy w siedmiu krokach”) oraz wiele innych.

Zajmujące są materiały „Przełamywanie podziałów społecznych”, „Rzecznictwo sprawiedliwości społecznej”, „Wzmacnianie legitymizacji” oraz cykl poświecony reprezentacji i reprezentatywności.

Temat o dyskusji wrzuca Ośrodek Badania Aktywności Lokalnej, prezentując wyniki badań ankietowych pod nazwą: „Zarządzanie – standardy w organizacji pozarządowej”. Gorąco zachęcam do czytania „federalistki”, a przed wszystkim do stosowania wiedzy tak uzyskanej w codziennej praktyce NGO.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.