Facebook Google+ Twitter

Układ Warszawski 20 lat temu odszedł w cień

1 lipca 1991r. podpisany został protokół likwidujący Układ Warszawski. Był to drugi krok milowy w odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Od lewej stoją Gustav Husak, Todor Żiwkow, Erich Honecker, Michaił Gorbaczow, Nicolae Ceausescu, Wojciech Jaruzelski, János Kádár, 1987 / Fot. fot. Mittelstädt Rainer, Wikipedia, domena publiczna1 lipca 1991 roku w Pradze prezydenci Czechosłowacji, Polski, Bułgarii i Rumunii, wiceprezydent ZSRR oraz premier Węgier podpisali protokół uznający pakt tzw. Układ Warszawski za nieistniejący. Już wcześniej, bo 25 lutego 1991 roku, w Budapeszcie podpisano umowę o zaprzestaniu współpracy wojskowej w ramach Układu. Był to ostateczny polityczny koniec hegemonii Związku Radzieckiego w Europie Wschodniej. Jednakże dopiero trzy lata później Armia Czerwona ostatecznie opuściła terytorium Polski, co uznaje się za ostatni krok odzyskania niepodległości.

Układ Warszawski był to pakt wojskowy podpisany między niektórymi krajami Europy Środkowo-Wschodniej i Związkiem Radzieckim. Powstał w 1955 roku jako odpowiedź na NATO. Jego oficjalna nazwa to: Układ o Przyjaźni, Współpracy i Pomocy Wzajemnej.

Pakt de facto gwarantował i legitymizował pobyt wojsk radzieckich w Polsce. Jednocześnie m.in. zobowiązywał nasz kraj do uczestniczenia w działaniach wojennych państw komunistycznych. W ramach doktryny wojennej Układu Ludowe Wojsko Polskie miało być odwodem Armii Czerwonej i miało brać udział w desancie na Danię i południe Norwegii. Wg wkalkulowanych strat zakładano, iż w wyniku wojny z Zachodem, w ciągu dwóch tygodni może dojść do zniszczenia 40 - 60 proc. polskiego terytorium. Komuniści tłumaczyli, iż Układ jest gwarancją naszych zachodnich granic.

Rozpad Układu poprzedziły: dojście do władzy w Związku Radzieckim Michaiła Gorbaczowa oraz bezkrwawe odsunięcie od władzy komunistów w Polsce w 1989r. Bezpośrednie negocjacje zmierzające do rozwiązania Układu prowadził ówczesny szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Krzysztof Skubiszewski, którego uznaje się za ojca bezkrwawego rozwiązania paktu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.