Facebook Google+ Twitter

"Układ z Panem Bogiem" Ewy Kopsik

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2013-10-01 14:28

Czy matka może nie kochać własnego dziecka? Owszem, takie sytuacje się zdarzają.

 / Fot. okładka książkiBohaterka książki „Układ z Panem Bogiem”* Ewy Kopsik nie jest nastolatką, która zaszła w nieplanowaną ciążę i wbrew sobie zdecydowała się urodzić dziecko. Krystyna jest dorosła, mieszka w Wiedniu i jest malarką. Ma dobre warunki materialne, kochającego męża i córeczkę. Jednak kobieta nie darzy miłością swoich bliskich, bo są tacy nijacy, a ona przecież kocha tylko to, co piękne. W małżonku z dnia na dzień dostrzega coraz więcej wad, nie pociąga jej też fizycznie i za bardzo nie ma o czym z nim rozmawiać. Na sztuce się przecież nie zna. Co innego taki Robert - poeta.

Kamilka to jedno wielkie rozczarowanie. Nie taką córkę sobie wymarzyła. Miała być piękna i mądra (jak rodzicielka), a nie niezgrabna i opóźniona w rozwoju. Próbowała ją pokochać, ale nie była w stanie. Wielką trudność sprawiało jej nawet uśmiechnięcie się, objęcie i przytulenie dziewczynki. Jeśli się na to zdobyła, to były to nic nie znaczące gesty. Bo tak przecież trzeba. Tak by robiła każda matka. Może z wyjątkiem jakiejś pijaczki, narkomanki lub wariatki. Ale wtedy brak macierzyńskiej miłości mógłby być usprawiedliwiony w oczach społeczeństwa.

Dlaczego więc Krystyna zachowuje się jak wyrodna matka? Dlaczego z każdą chwilą coraz bardziej jest dzieckiem rozczarowana i coraz mocniej go nienawidzi? Dosyć często myśli o porzuceniu go gdzieś nad Dunajem, oddaniu do przytułku i o urodzeniu nowego potomka. Gdyby Kamilki nie było, wszystko wróciłoby do normalności. Zapanowałby stan szczęśliwości, zniknęłyby problemy, a ona mogłaby stanąć przy sztalugach, malować obrazy i rozkoszować się lampką dobrego wina.

Może by tak nie myślała, gdyby tak bardzo nie chciała pasować do tego otaczającego ją świata i ludzi ceniących jedynie piękne ciało i jak największą ilość cyfr na koncie.

Czy dostrzeże, co jest w życiu najważniejsze? Czy wróci do niej szczęście? Zapraszam do lektury książki, która nie jest lekka, łatwa i przyjemna. Ale jest warta polecenia, bowiem jest znakomitym studium psychologicznym współczesnego człowieka.

*„Układ z Panem Bogiem” to kolejna powieść Ewy Kopsik. Zadebiutowała ona w 2008 roku opowiadaniem „Słowo”, a w 2010 do rąk czytelników trafiła książka „Uciec przed cieniem”.

Ewa Kopsik
"Układ z Panem Bogiem"
wydawnictwo: Replika
liczba stron: 308

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.