Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

33738 miejsce

Ukoić ból dojrzewania, czyli "Balsam dla duszy nastolatka"

Wiek dojrzewania często jest określany przez psychologów jako jeden z najcięższych momentów w życiu. Pierwsze poważne rozczarowania, problemy i kryzys własnego "ja". Ze swojej strony polecam - "Balsam dla duszy nastolatka".

Okładka książki. / Fot. Rebis Dom Wydawniczy"Balsam dla duszy nastolatka" autorstwa Jacka Canfilde'a, Marka Victora Hansena i Kimberly Kirberger to światowy bestseller wśród poradników psychologicznych. Jack Canfield jest amerykańskim ekspertem w dziedzinie możliwości człowieka i jego efektywności. Jest także autorem innych książek z serii "Balsam dla duszy", zajmuje się także przemawianiem do ludzi i pracą z nastolatkami. M.V. Hansen wygłosił wiele profesjonalnych mów na temat możliwości handlu, zwiększania własnego potencjału, pomnażania dochodów oraz rozwoju wewnętrznego. Kimberly Kirberger jest głównym redaktorem książek z serii "Balsamu dla duszy". Sama jednak uważa, że jej największym sukcesem jest zawarcie przyjaźni z licznym gronem nastolatków. To oni bowiem odgrywali główną rolę przy powstawaniu tej książki.

Oryginalność "Balsamu..."

To, co odróżnia ten psychologiczny poradnik od innych, to sposób, w jaki został napisany. To nie ciężko przyswajalny psychologiczny język, z którego niewiele można zrozumieć. Książka jest zbiorem opowiadań, wierszy, anegdot i aforyzmów. Opowiadania są autentycznymi przeżyciami ludzi młodych. Każde, nawet najkrótsze opowiadanie niesie ze sobą głębokie przesłanie. Dlaczego? Książka podzielona jest na parę rozdziałów, które poruszają najważniejsze problemy w życiu człowieka. Jest więc o: stosunkach międzyludzkich, przyjaźni, rodzinie, miłości i dobroci, uczeniu się, trudnych sprawach (w tym alkohol, śmierć, choroba), sukcesie, odwadze oraz rozdział o wymownym znaczeniu "Zawsze do przodu!".

Większość opowiadań została nadesłana przez nastoletnich czytelników, o których informacje zamieszczone są na końcu książki. Autorzy kładą duży nacisk na współpracę z młodymi ludźmi. Co istotne, sposób czytania książki, zależy tylko od czytelnika! Bo jak twierdzi autor "Ta książka nigdy się nie kończy". Można do niej ciągle wracać, może ona stać się przyjacielem, który ma coś do powiedzenia na temat danego problemu. Co więcej, młody czytelnik może być pewny, iż opowiadania nie są przesycone treściami moralizatorskimi i nie są staromodne. Autorzy o to zadbali. Jednak warto oczywiście zaznaczyć, że rozwiązania problemów nie są od razu podane i wypunktowane. To nie bajeczki dla dzieci. Pełne emocji i prawdy opowiadania zmuszają do refleksji, do spojrzenia na świat z innego punktu widzenia. Często wzruszają...

Dla kogo?

Zamysłem autorów było przeznaczenie tej książki wyłącznie dla nastolatków. I to głównie do nich jest ona kierowana. Jeśli ktoś z Was ma dorastające dziecko warto go zaopatrzyć w taki "Balsam...". Na pewno będzie to dobra inwestycja. Myślę też, że niejeden z Was z wielkim zainteresowaniem przeczyta parę opowiadań (jeśli nie wszystkie). A ci, którzy zechcą mieć swój własny balsam, mogą zajrzeć do innych książek z tej serii, których jest cała masa. Swój "Balsam..." mają już bowiem dziewczyny, matki, córki, nastolatki, nauczyciele, pracownicy, a nawet miłośnicy psów i kotów.

Na zakończenie cytat dla każdego

"Wszelkiego rodzaju stosunki między ludźmi są jak piasek trzymany w ręce. Gdy trzymasz go swobodnie, na otwartej dłoni, znaczna jego część pozostaje tam, gdzie jest. Lecz w chwili gdy zaciśniesz pięść, piasek zaczyna się przez nią powoli przesypywać. Być może uda ci się zatrzymać odrobinę, lecz większość się wysypie. Tak samo dzieje się między ludźmi. Gdy obdarzysz drugą osobę szacunkiem i zaufaniem, i gdy nie ograniczysz jej wolności, stosunki między wami pozostaną nienaruszone, będą takie, jakie być powinny. Ale gdy zaczniesz naciskać zbyt mocno i traktować drugą osobę jak swoją własność, twój związek z nią wymknie ci się z rąk i przestanie istnieć". (Kaleel Jamison, The Nibble Theory, "Balsam dla duszy nastolatka").

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 27.11.2007 19:10

(+) za świetny cytat, w natłoku spraw codziennego dnia warto znaleźć chwilę na przeczytanie tej książki, powiem nawet zwłaszcza gdy nie jest się już nastolatkiem!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zaciekawiłaś mnie, zwłaszcza tym cytatem :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

super artykuł:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

hmm

ten ostatni akapit i to porównanie jest sugestywne:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

:) słuszna uwaga. Jednak chyba ktoś zgodzi się ze mną, że są takie poradniki, które czyta sie jednym tchem, są tez takie, które czyta się pobieżnie lub w ogóle. "Balsam..." można przeczytać na wdechu:):) pozdrawiam:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czegoś nie rozumiem - "To, co odróżnia ten psychologiczny poradnik od innych, to sposób, w jaki został napisany. To nie ciężko przyswajalny psychologiczny język, z którego niewiele można zrozumieć." O ile wiem, poradniki psychologiczne właśnie napisane są takim prostym językiem dla każdego, natomiast podręczniki psychologii akademickiej wymagają już jakiejś wiedzy...Poza tym ciekawa recenzja :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.