Facebook Google+ Twitter

Ukończono prace nad następcą Teleskopu Hubble'a

Prace nad sukcesorem Teleskopu Hubble'a trwały ponad dwie dekady, od pierwszych planów po przysłowiowy ostatni szlif. Obecnie James Webb Space Telescope należy już tylko poddać testom i oczekiwać szczęśliwego wyniesienia na orbitę w 2018 r.

James Webb Space Telescope (Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba) / Fot. NASA Jet's Propulsion LaboratoryKosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST), największy instrument tego rodzaju jaki kiedykolwiek zbudowano, stanął gotów do użytku w sterylnie czystym pomieszczeniu w Goddard Space Flight Center NASA. Teraz JWST zostanie poddany serii rygorystycznych prób, m.in. wstrząsy i symulowane warunki wystrzelenia w przestrzeń kosmiczną. Poza tym testy kriogeniczne, które potwierdzą zdolność teleskopu do pracy w bardzo niskiej temperaturze.

Po zakończeniu testów, JWST zostanie wyposażony w wielką osłonę przeciwsłoneczną oraz systemy napędowy i komunikacyjny. Start zaplanowany jest na październik 2018 roku.

Budowa Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba pochłonęła około 9 miliardów dolarów przy początkowych szacunkach zamykających się w kwocie niespełna dwóch miliardów USD. Prace wymagały przygotowania specjalnych pomieszczeń i montowni.

Osiemnaście segmentów (każdy 1,3 metra) z pozłacanego berylu tworzy 6,5-metrowe heksagonalne lustro główne, które powinno zachować swój kształt nawet w temperaturach bliskich zera absolutnego. W nowoczesnych laboratoriach NASA symulowane są podobne warunki, by uzyskać pewność, że odkształcenia segmentów nie przekroczą granicy tolerancji do 20 nanometrów.

Porównanie: Kosmiczny Teleskop Hubble'a (z lewej) i Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. https://pa3.wikispaces.com/Goddard+Resources / Fot. wikispacesJames Webb różni się znacznie od Teleskopu Hubble'a. JWST będzie prowadzić obserwacje w podczerwieni, jego lustro główne jest niemal trzykrotnie większe, zaś umieszczony zostanie tak daleko od Ziemi, że serwisowaniem i ewentualną naprawą nie będą mogli osobiście zająć się astronauci. Różnica w materiałach użytych do produkcji luster obu kosmicznych teleskopów, też wypada na korzyść JWST. Lustro Hubble'a waży 828 kilogramów, a jego następcy zaledwie 276 kg. Niestety, o ile długość misji HST oblicza się na około 30 lat (niedawno przedłużono misję do 2021r.), o tyle JWST nie daje się więcej niż 10 lat pracy; ograniczeniem jest paliwo.

Najnowszy teleskop kosmiczny posłuży do badań nad planetami naszego Układu Słonecznego, przyjrzy się pobliskim galaktykom, będzie też prowadzić obserwacje sięgające krawędzi obserwowalnego Wszechświata. Pierwszych zdjęć można oczekiwać po sześciu miesiącach od startu w kosmos.


źródła: astronomy.com
Popular Mechanics

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.