Facebook Google+ Twitter

Ukraina: 75 ofiar. Władza i opozycja ogłaszają rozejm.

Przedwczoraj 26, a dzisiaj 75 ofiar śmiertelnych - to krwawy bilans starć na Majdanie. Opozycja prosi o zawieszenie broni, prezydent zgadza się, ale przedtem ogłasza operację antyterrorystyczną w całym kraju - namiastkę stanu wyjątkowego

 / Fot. EPA/IGOR KOVALENKOPokojowy protest nie powiódł się - demonstracji przyszli z bronią, milicja również odpowiedziała przemocą. Organizatorem protestów, które doprowadziły do krwawych starć w Kijowie, był Prawy Sektor – organizacja o nacjonalistycznej i skrajnie prawicowej ideologii. Członkowie tak zwanego prawego skrzydła zasłynęli jako ramie militarne Majdanu. Nie uznają jednak przywództwa Kliczki i pozostałych opozycyjnych liderów, podejmując działania na własną rękę. Na swoim oficjalnym profilu w sieci społecznościowej VK, zaapelowali, aby na wszyscy, którzy posiadają broń palną, stawili się z nią na Majdan. W wyniku całonocnych starć z milicją zginęło 26 osób, w tym 10 milicjantów. Podczas spotkania z opozycyjnymi liderami Janukowycz zażądał opuszczenia Majdanu. Nie zaniechał przemocy pod wpływem krytyki międzynarodowej, płynącej z Zachodu. W odpowiedzi ogłosił wprowadzenie operacji antyterrorystycznej na terenie całego kraju, co oznacza zaangażowanie wojska. Według przepisów ukraińskich, wojsko w takiej sytuacji ma prawo stosować broń i sprzęt wojskowy. Mianował także nowego szefa Sztabu Generalnego. Minister obrony z kolei ściąga do Kijowa oddziały wojsk lądowych. Władza zagroził, że jeżeli opozycja nie zrezygnuje z dalszych protestów, dojdzie do pacyfikacji Majdanu. Są jednak nadzieje, że tak się nie stanie. Arsenij Jaceniuk, jeden z opozycyjnych liderów, na swojej oficjalnej stronie ostro potępił uczestników protestów, którzy podczas zamieszek użyli broni palnej, oraz odciął się od radykalnej części Majdanu. Administracja prezydenta doceniła ten gest, i w tym samym dniu doszło do spotkania szefa kancelarii Janukowycz i opozycyjnych liderów. Uzgodniono tymczasowe zawieszeni broni i podjęcie próby uregulowania konfliktu w sposób pokojowy. Zaplanowane na noc z 19 na 20 lutego "oczyszczenie" Majdanu zostało odwołane. Nie wszyscy demonstranci zgadzają się na zawieszenie broni. Lider Prawego Sektora, Dmytro Jarosz, oficjalnie oświadczył, że jego organizacja z nikim na nic nie umawiała się, a zatem sprzeciw narodowy wciąż trwa. Zapowiedź opozycyjnego polityka Jurija Łucenko dostarczenia w nocy na Majdan broni nie wróży nic dobrego. Obawiam się, że najgorsze dopiero przed nami.

Ukraina Zachodnia pogrążona w chaosie. We Lwowie demonstranci zniszczyli kilka posterunków milicji, zabierając broń i amunicję. Wtargnęli także na teren jednostki wojskowej, podejmując nieudaną próbę porwania sprzętu. Część broni została przetransportowana na Majdan, podaje BBC Ukraina.W Łucku, Tarnopolu i Iwano-Frankiwsku protestujący zajęli budynki administracji regionalnej, sądów, prokuratury i milicji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Oby rozejm się utrzymał, ale czarno to widzę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie cierpię, gdy jestem "czarnym wizjonerem". Dwa miesiące temu z obawą spoglądałem na poczynania Janukowycza. I proszę, mamy tragedię, straszne - Sądziłem, że sytuacja na Ukrainie będzie się stabilizować z każdym dniem a mocne stanowisko Ukrainy wyjdzie jej na korzyść w negocjacjach z UE. Okazuje się jednak, że wcale tak się nie dzieje. To, co Janukowycz mógł ugrać z UE może okazać się za chwilę bezpowrotnie stracone. Według mnie, to rozpoczął on spacer po bardzo cienkiej linie.

Czytaj wiecej: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

A są jeszcze tacy którzy krytykują nasz " okrągły stół "
Tak miało być ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

A są jeszcze tacy którzy krytykują nasz " okrągły stół "
Tak miało być ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szturm na Majda, oglądaj link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.