Facebook Google+ Twitter

Ukraina chce integracji z Rosją i UE

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-24 11:47

Badani przez kijowski Instytut imienia Horszenina mieszkańcy wielkich miast liczą, że nowy prezydent - Wiktor Janukowycz polepszy stosunki Kijowa z Moswą i Brukselą. Ponad 3/4 Ukraińców jest przekonana, że wraz z przyjściem do władzy Janukowycza kontakty między Moskwą, a Kijowem się polepszą.

Stosunki z Rosją 42 procent Ukraińców mieszkających w miastach obwodowych ocenia jako nieprzyjazne. Co trzeci ocenia je jako neutralne, a co czwarty jako przyjazne. Przytłaczająca większość badanych chciałaby, aby Ukraina stała się członkiem sojuszu celnego Rosji, Białorusi i Kazachstanu. Prawie połowa mieszkańców miast chciałaby takiego kroku, nawet jeśli oznaczałoby to zablokowanie ścisłej integracji Kijowa z Unią Europejską.

Lepiej oceniane są kontakty z Unią Europejską. Prawie połowa badanych uważa, iż są one neutralne, a 1/4 - że przyjazne. Przeciwnego zdania jest prawie co piąty Ukrainiec. Respondenci chcieliby także ułatwień przy otrzymywaniu wiz oraz podpisania umowy stowarzyszeniowej między Kijowem a Brukselą.
Ich zdaniem, pierwszą podróż zagraniczną Wiktor Janukowycz powinien odbyć do Rosji. O wiele mniejszy jest entuzjazm co do stosunków z Brukselą. Tutaj na polepszenie sytuacji liczy prawie połowa badanych.Ponad połowa mieszkańców miast obwodowych chciałaby też utworzenia wspólnego rosyjsko-ukraińsko-unijnego konsorcjum gazowego. Z taką propozycją występuje Wiktor Janukowycz.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.