Facebook Google+ Twitter

Ukraina chce polepszenia stosunków z Rosją

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-09-22 19:11

- Jestem pewien, że sąsiedzi powinni mieć lepsze relacje - stwierdził przebywający w Nowym Jorku prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko, odpowiadając na pytanie o stosunki ukraińsko-rosyjskie.

Czy deklaracje skłądane przez ukraińskiego prezydenta to realna chęć poprawy stosunków z Rosją, czy też element walki o wyborców w przyszłorocznych wyborach?, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vladimir_Putin_in_Kazakhstan_11_January_2006-1.jpg / Fot. Wikimedia CommonsPrezydent Juszczenko, przebywający w Nowym Jorku z okazji 64. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, stwierdził, że relacje jego kraju z Rosją są złe, lecz Kijów jest gotowy do obustronnych rozmów, które mogą to zmienić. Jak podkreślił jednak: „niestety nie wszystko zależy od woli Ukrainy”.

Spory graniczne

Jedną z ważniejszych kwestii różniących Rosjan i Ukraińców jest granica morska między państwami, a dokładnie wyspa Tuzla, znajdująca się w cieśninie kerczeńskiej. Według strony ukraińskiej zgodnie z wszystkimi mapami administracyjnemu Związku Radzieckiego, wyspa administracyjnie od dawna należała do Ukrainy, jednak innego zdania jest Rosja. Jak podkreślił prezydent Juszczenko: „Tuzla może należeć tylko do Ukrainy”. Dodał również, że wysłał w tej sprawie specjalny list do rosyjskiego rządu, w którym zwrócił się o wznowienia dwustronnych rozmów w tej sprawie.

Flota Czarnomorska - symbol siły, symbol sporu

Jak stwierdził ukraiński prezydent kwestia obecności Floty Czarnomorskiej w porcie w Sewastopolu jest kolejnym, niezwykle trudnym punktem w relacjach z Rosją. Dodał, że ukraińskie stanowisko w tej sprawie jest proste i niezmienne, a rosyjskie okręty powinny zostać wycofane z Sewastopola do maja 2017 roku, jak mówi o tym umowa dzierżawcza zawarta między tymi państwami w 1997 roku.

Co na to Rosja, czyli Ukraina w NATO?

Ostatnią kwestią poruszoną przez Juszczenkę była perspektywa wstąpienia Ukrainy do struktur NATO, co jego zdaniem jest jedną z najważniejszych kwestii komplikujących ukraińsko-rosyjskie relacje. Prezydent podkreślił, że chęć wstąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego wiąże się z chęcią umocnienia ukraińskiej niepodległości, którą, jak podkreślił Juszczenko, kraj ten w XX wieku tracił wielokrotnie. Oświadczył jednocześnie, że członkostwo jego kraju w NATO nie będzie wiązało się z pojawieniem się zagranicznych baz wojskowych na ukraińskim terytorium, gdyż jest to sprzeczne z konstytucją tego kraju.

Wiktor Juszczenko podsumowując kwestię obustronnych relacji z Rosją, stwierdził, że istnieje jeszcze wiele innych kwestii, które różnią oba kraje. Jak podkreślił wymagają one otwartych dyskusji, które mają doprowadzić do „utrzymywania prawidłowych politycznych i dyplomatycznych relacji”.

Źródło: ITAR-TASS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 22.09.2009 20:13

Przepraszam za te "byki" w komentarzu :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 22.09.2009 20:12

Wybór tej fotografi był nieprzypadkowy, chciałem aby było trochę ironicznie - choć tu chyba masz rację, że bardziej pasowałoby to prywatnego blogu - ale cóż swój efekt odniosło:) Jeśli chodzi o słowa Juszczenki to zgadzam się z Tobą, typowy dyplomatyczny bełkot, ja określiłbym to jeszcze jako dość żenującą próbę gry przedwyborczej. to fakt Ukrain jest już raczej stracona, świadczy o tym chociażby rozochocona postawa Rosji. tak czy inaczej dziękuje za komentarz i pozdrawiam !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ceni sobie Twoje artykuły aczkolwiek tym razem dobór fotografii jest fatalny. Tekst bardzo "newsowy" dot. aktualnych wydarzeń, a fotka archiwalna? "Kompozycja" na zdjęciu jest nie do odtworzenia i nie do pomyślenia. Nadaje się prędzej do blogowego wpisu o nieformalnym, ironicznym charakterze.

Jeszcze ciut ciut i cały świat znów zacznie gadać tylko o Ukrainie. Gruzja to geopolityczne przedszkole w porównaniu z tym jaki materiał będzie do przeanalizowania jak Rosjanie przejdą do konkretnej ofensywy na Ukrainę. "Ofensywę" w szerokim tego słowa znaczeniu, nie koniecznie militarnym. Osobiście na daną chwilę uważam, że Ukrainę niestety przegramy...

Co się tyczy konkretnie tekstu i słów Juszczenki - politycznie poprawne bzdury. Juszczenko i jemu podobni budują aktualnie nową ukraińską elitę i jeśli im się uda to Rosja może sobie swoje wpływy włożyć w... No ale jak już wspomniałem nie wierzę w powodzenie tego przedsięwzięcia :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.