Facebook Google+ Twitter

Ukraina: Chwast Roku za łamanie praw człowieka

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-12-10 17:47

Na Ukrainie rozdano antynagrody Chwast Roku za łamanie praw człowieka. Wątpliwe wyróżnienie otrzymali prezydent Wiktor Juszczenko, Blok Julii Tymoszenko oraz prokurator generalny Ukrainy.

Chwasty są rozdawane przez działaczy zajmujących się ochroną swobód obywatelskich, w tym pracowników miejscowego Związku Helsińskiego.

Główną nagrodę za „Największe naruszenie praw człowieka" zdobył prokurator generalny Ołksandr Medwedko. Otrzymał ją za deportację do Rosji obywatela tego kraju, któremu na Ukrainie przyznano status uchodźcy.

Pozostali zdobywcy antynagród - Wiktor Juszczenko i Blok Julii Tymoszenko - otrzymali Chwasty Roku za działalność w sferze sądownictwa. Prezydent naciskał na sędziów i sądy likwidując niektóre z nich.
Z kolei przedstawiciele ugrupowania premier blokowali różnymi sposobami, w tym fizycznie wdzierając się na sale, prace sędziów. „Taka działalność poważnie osłabia wiarę obywateli w obiektywność i niezależność sądów jako instytucji chroniących prawa człowieka" - podkreśliła Ałła Tiutiunnyk z jury konkursu.

Antynagrodę Chwast Roku po raz pierwszy przyznano w 2006 roku. Jej celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na przypadki łamania praw człowieka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.