Facebook Google+ Twitter

Ukraina coraz bliżej NATO

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-06-17 17:19

Przebywający z wizytą na Ukrainie sekretarz generalny NATO oświadczył, że kraje członkowskie są zdolne do samodzielnego podjęcia decyzji w kwestii przyłączenia Ukrainy do Sojuszu. Jaap de Hoop Scheffer odniósł się w ten sposób do presji, jaką jego zdaniem próbuje wywierać Rosja.


Jaap de Hoop Scheffer wyraził też nadzieję, że kraje Sojuszu nie znajdą się pod moskiewskim wpływem i będą współpracować z Kijowem.

Jaap de Hoop Scheffer dodał, że Rosja powstrzymała się od wywierania presji już na ostatnim szczycie w Bukareszcie. Sekretarz NATO oświadczył, że nie spodziewa się ich także w grudniu, kiedy to Ukraina może dostać zaproszenie do planu działania na rzecz członkostwa. Zdaniem Jaapa de Hoop Scheffera, jeżeli nawet takie naciski się pojawią, mogą one mieć efekt odwrotny od zamierzonego.

Sekretarz generalny NATO dodał także, że zrobi wszystko, aby w grudniu Ukraina otrzymała zaproszenie do do integracji z Sojuszem. Już wczoraj, w pierwszym dniu swojej wizyty Jaap de Hoop Scheffer podkreślił, że decyzje dotyczące współpracy Kijowa z NATO będą suwerenne.

Dodał także, że w ten dialog nie powinna włączać się trzecia strona. Z takim stanowiskiem zgodził się prezydent Wiktor Juszczenko.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.