Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21468 miejsce

Ukraina i Rosja na krawędzi wojny?

Według doniesień ukraińskich mediów, Rosja w ciągu kilku dni wkroczy na Ukrainę pod przykrywką wojsk pokojowych. Na linii Kijów-Moskwa dochodzi do kolejnych ostrych starć i wzajemnych prowokacji. Czy Donieck wkrótce podzieli los Krymu?

 / Fot. EPA/SERGEI KOZLOVZ uwagi na kontynuowanie przez Kijów antyterrorystycznej operacji w obwodach Ługańskim i Donieckim, Rosja rozważa możliwość wprowadzenia wojsk pokojowych w celu ochrony cywilnej ludności – podają ukraińskie media, powołując się przy tym na anonimowe źródła dyplomatyczne w rosyjskim MSZ-cie. Zadaniem tych wojsk miałoby być utworzenie „pierścieni” obronnych wokół miast na wschodzie kraju, aby w ten sposób uniemożliwić ukraińskiej armii dalsze zabijanie cywilów.

Ukraina i Rosja utworzyły korytarze ewakuacyjne dla mieszkańców miast i wsi, w których toczą się regularne walki, aby mogli oni bezpiecznie opuścić swoje domy. Na taki krok zdecydowały się już dziesiątki tysięcy osób. Sytuacja pogarsza się z każdym dniem, gdyż oprócz działań wojennych normalne życia utrudnia zniszczona infrastruktura komunalna. Na stacjach brakuje paliwa, a banki świecą pustkami. Oprócz populistycznych obietnic i wsparcia moralnego rząd ukraińskie nie robi nic, aby pomóc tym ludziom.

Tymczasem Kijów i Moskwa wymieniają się kolejnymi ostrymi notami dyplomatycznymi. Ukraina oskarżyła Rosję o kilkukrotne naruszenie jej przestrzeni powietrznej na terenie obwodu Ługańskiego. Z kolei Kreml zarzucił Ukrainie stosowanie w ramach operacji antyterrorystycznej zakazanych przez prawo międzynarodowe bomb kasetowych oraz ostrzeliwanie rosyjskich punktów granicznych. W przestrzeni informacyjnej obie strony ścigają się w stosowaniu czarnego piaru i chwytów propagandowych, aby jak najszybciej dotrzeć ze swoim przekazem do społeczności międzynarodowej. Ma to ogromne znaczenie, gdyż na tej podstawie wiele rządów i społeczeństw wyrabia sobie zdanie na temat wydarzeń na Ukrainie.

Mimo napiętej sytuacji na wschodzie, ukraiński prezydent i rząd nie mogą pochwalić się mocnym poparciem ze strony parlamentu. Rada Najwyższa Ukrainy nie przyjęła projektu zmian do konstytucji zaproponowanego przez prezydenta. Odrzuciła także ustawę rządową dotyczącą przeprowadzenia reform w sektorze energetycznym. W związku z powyższym premier Aresnij Jaceniuk prowadzi rozmowy w celu powołania nowej koalicji. Niewykluczone, że jeszcze w tym roku dojdzie do przedterminowych wyborów parlamentarnych.

Wielką niewiadomą pozostaje los umowy o stowarzyszeniu między Ukrainą i UE. Deputowani nie śpieszą się z jej ratyfikowaniem. Zdaniem ukraińskich ekspertów może to nastąpić dopiero po wyborze nowego parlamentu, pod warunkiem, że większość zdobędą proeuropejskie, a nie prorosyjskie siły. Mimo obecnej sytuacji wciąż wielu polityków i oligarchów częściej spoglądają w stronę Moskwy, niż UE.

A co na to Polska? Nadmierna aktywność polskiego rządu w okresie Majdanu okazała się totalnym nieporozumieniem, które jedynie zaszkodziło Polsce na arenie międzynarodowej. Nie pomogło też Ukrainie, która od kilku miesięcy prowadzi rozmowy z Niemcami, Francją i Rosją z całkowitym pominięciem Polski. Również polskie media zdawkowo informują o wydarzeniach na Ukrainie, mimo że obecnie na wschodzie ginie więcej ludzi, niż na Majdanie. A propos Majdanu, dotychczas nie wiadomo, kto strzelał. Ukraiński rząd, który obiecał jeszcze w kwietniu podać nazwiska winnych, nabrał wody w usta. Parlamentarny zespół, badający tę sprawę, całkowicie wykluczył wersję zakładającą udział Berkutu i przedstawicieli innych resortów siłowych. Pozostają nam tylko domysły, czy snajperów wynajął Janukowycz, czy może opozycja. O tej drugiej dyskutowali szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton oraz minister spraw zagranicznych Estonii Urmas Paet podczas rozmowy telefonicznej, która wyciekła do sieci. Autentyczność nagrania potwierdziło estońskie MSZ.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Oto Ukraina, którą od pokoleń wyniszcza zwyrodniała i szalona odmiana nacjonalizmu. Co stało na przeszkodzie, aby już w pierwszych latach istnienia ukraińskiego państwa zawrzeć wielką ugodę konstytucyjną między Rusinami a wielkorusami na wzór ugody anglo-francuskiej, która w laatch siedemdziesiątych urarowała jedność Kanady? Dlaczego nie można było uczynić tego pięknego i cikeawego kraju dwujęzycznym (ukraiński, rosyjski na zasadzie całkowitej równoprawności i równoległości we wszystkich paracach władz państwowych), z ustępstawmi dla języków mniejszości narodowych w miejscach ich zwartego zamieszkania? Odpowiedź jest tylko jedna: krwawa i obłędna tradycja UPA, która nie umiała się z nikim porozumieć i zastosowała tak niskie i bestialskie metody walki o słuszny skądinąd cel wybicia się na niepodległość spod obcego ucisku, że gdyby naród ukraiński miał jakichś rozumnych przywódców, to przepraszaliby za to Polaków, Czechów, Żydów i jeszcze innych co miesiąc od 1991 roku, aby zapewnić lepszą przyszłość sobie samym i następnym pokoleniom.

Teraz ta tradycja doszła do głosu; ma ośrodki przemysłowe, armaty, czołgi i samoloty i wydaje się jej zwolennikom, że są wszechmocni. Tak jednak nie jest. Trafili na naród rosyjski, który jest narodem bohaterskim i nie da się złamać. Trafili na czasy, w których zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości nie da się skutecznie ukryć ani zamilczeć. Każda kolejna pogłębia dół, w którym zostaną pogrzebani wraz ze swoją skrajną ideologią. Każda z nich wzmacnia Rosję Putina i jej argumentację. Zaś oddziaływanie na zagranicę... Porównajmy portal Radio Ukraine International z Głosem Rosji. Tu nawet trudno cokolwiek porównywać...

Szanowny Pan Kolega wskazuje na tylko niektóre punkty tego obrazu, stara się zachować bezstronność (moim zdaniem ona się kończy w miejscu gdzie zaczyna się oburzenie na morderców, bez którego rodzaj ludzki by nie przetrwał), ale dzięki i za to. 5 i 7 ode mnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oto I cała Ukraina . Tam do ładu i składu nie dojdziesz. / ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.