Facebook Google+ Twitter

Ukraina. Jakie będą losy Dnia Zwycięstwa?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-28 18:02

Rada obwodu lwowskiego apeluje do prezydenta Ukrainy o zlikwidowanie święta 9 maja - Dnia Zwycięstwa, czyli zakończenia II wojny światowej. Ich zdaniem, Armia Czerwona nie była wyzwolicielem, a wygnawszy Niemców, pomogła Moskwie podporządkować Ukrainę.

Deputowani twierdzą, że Ukraina w czasie II wojny światowej była "kolonią Moskwy, a Ukraińcy mięsem armatnim". Zdaniem lwowskiej rady obwodowej, należy sławić tradycję kozacką i jej kontynuatorów - Ukraińską Powstańczą Armię.

Wiktor Juszczenko od lat stara się pojednać weteranów UPA i Armii Czerwonej. Obie strony nie są jednak do tego skłonne. Z kolei, podporządkowana prezydentowi Służba Bezpieczeństwa Ukrainy, która odziedziczyła ukraińskie archiwa NKWD i KGB, stara się zaprezentować UPA na przygotowywanych przez siebie wystawach i w wydawanych książkach jako ruch narodowowyzwoleńczy walczący zarówno z Niemcami jak i ZSRR.
Wydaje się jednak, że prezydent nie odwoła święta 9 maja, gdyż Wiktor Juszczenko stara się zdobyć także poparcie wschodu i południa Ukrainy - tam to święto uznaje za znaczące ? mieszkańców. Na zachodzie jedynie 1/3.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.