Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5893 miejsce

Ukraina. Jeżeli szampan, to tylko poprawny politycznie

Na Ukrainie zgodnie z ustawą o dekomunizacji dokonano zmiany nazwy produktu, który przez dziesiątki lat był oznaką luksusu dla każdego. Opium dla ludu rodem z ZSRR (a nawet wcześniej) już nie będzie znane jako "Советское Шампанское".

Mat. poglądowy. By Benutzer:Wefo (eigenes Foto vom 22.06.2011 von eigenen Flaschen) CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons; cropped by Pawel Jankowski / Fot. Benutzer:Wefo Ukraińcy rozprawili się z kolejnym komunistycznym artefaktem. Mianowicie sowiecki luksus dla mas, nektar dzięki któremu każdy mógł poczuć się bywalcem na czerwonych dywanach i jaśnieć w sodowej aureoli, słynny wytwór rąk ludu pracującego, znany jako "Советское Шампанское" (Sowietskoje Szampanskoje), odtąd nazywać się będzie "Советовское Шампанское" (Sowietowskoje Szampanskoje). To coś więcej niż rebranding przez infiksację, to zmiana wiekopomna. A przynajmniej tak należy poprawnie wnioskować.

Decyzja podjęta w kijowskiej wytwórni win musujących została podyktowana w myśl ustawy dekomunizacyjnej, która obowiązuje na Ukrainie od maja 2015 roku. Nazwę trunku bezbłędnie rozpoznano jako użycie zabronionej symboliki komunistycznej. Poczyniliśmy taki krok dla zachowania jednego z naczelnych atrybutów noworocznego święta - oświadcza producent w oficjalnym komunikacie medialnym. Złośliwi zauważają, że nie należy obawiać się wyginięcia gatunku, albowiem poza dwiema literami nie zmieniło się nic. Etykieta słynnego "szampana" pozostała taka sama, zarówno liternictwo i ornamentyka w złocistych tonach.

Screenshot by Pawel Jankowski/Twitter / Fot. screenshot by Pawel Jankowski/Twitter/Serhii Andrushko"Советское Шампанское" (Sowietskoje Szampanskoje) był jednym z sztandarowych produktów ZSRR. Produkcję wina musującego kontynuowano z powodzeniem w dobie nastania tzw. krajów WNP. Obecnie redakcja rosyjskiego serwisu lenta.ru zgłębia owe procesy technologiczne i pisze: wtórna fermentacja odbywa się w szczelnie zamkniętych zbiornikach, a następnie wino rozlewa się pod ciśnieniem do pojedynczych butelek. W ten sposób uchyla się rąbka tajemnicy w sam raz na dwie litery.


źródło: lenta.ru
Twitter

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Imperialiści muszą liczyć się z konsekwencjami ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Już od dawna było "Igristoje" zamiast Szampanskoje. Szampania i wytwórcy tego musującego trunku z regionu mają zastrzeżoną nazwę i nie wolno jej używać nikomu. Nawet IVE S. Loerent musiał zrezygnować z całej linii kosmetyków pod nazwą "Champagne" wraz z opakowaniem, które było na wzór korka szampańskiego oraz beczki. W Austrii to Sekt, we Włoszech też ma swoją nazwę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Będzie ustawa, to podciągną :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

he he! Od dawna ten szampan gorzko smakuje!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.