Facebook Google+ Twitter

Ukraina nie chce do NATO

Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła, zaproponowane przez prezydenta Wiktora Janukowycza, nowe założenia polityki zagranicznej. Zakładają one między innymi odejście od koncepcji przystąpienia Ukrainy do Paktu Północnoatlantyckiego.

Pomimo wcześniejszych starań, Ukraina nie chce już być członkiem NATO. / Fot. Shamil Khakirov, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Photograph_of_the_Ukrainian_flag.jpgJak poinformowała ukraińska agencja informacyjna "UNIAN.net", Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła wczoraj w pierwszym czytaniu zmiany w polityce zagranicznej, zatwierdzone wcześniej przez Radę Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. Za zmianami głosowało 253, spośród 430 deputowanych.

Zmiany zaproponowane przez prezydenta Wiktora Janukowycza i zatwierdzone przez ukraiński parlament stanowią punkt zwrotny w dotychczasowej polityce zagranicznej Ukrainy, która po zakończeniu Pomarańczowej Rewolucji oraz rozpoczęciu procesu głębokich przemian ustrojowych, zaczęła podążać w kierunku integracji z Zachodem. Jednym z głównych celów tej polityki było przystąpienie Ukrainy do Paktu Północnoatlantyckiego.

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz. / Fot. Igor Kruglenko, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Yanukovich.jpgNa mocy nowych założeń prezydenta Janukowycza, Ukraina ma być państwem funkcjonującym poza wszelkimi blokami militarnymi, ma prowadzić wielokierunkową politykę zagraniczną, a także utrzymywać dobre stosunki ze wszystkimi zainteresowanymi państwami. Oznacza to zatem, ze Ukraina przestanie starać się o członkostwo w NATO, o które usilnie zabiegała po obaleniu rządów Leonida Kuczmy i udanym przeprowadzeniu Pomarańczowej Rewolucji.

Nie dla NATO, tak dla Unii

Nowa dyrektywa dotycząca polityki zagranicznej naszego wschodniego sąsiada, choć odnosi się negatywnie w stosunku do planów włączenia Ukrainy do struktur NATO, to jednak za jeden z priorytetów nowej polityki uważa dalszą integrację Ukrainy z Europą, szczególnie w ramach jej starań o członkostwo w Unii Europejskiej.

Źródło: unian.net

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.