Facebook Google+ Twitter

Ukraina: nowe zarzuty wobec Tymoszenko

Kolejne propozycje UE w sprawie uwolnienia Tymoszenko znowu nietrafione. Projekt ustawy, zaaprobowany przez misję Coxa-Kwaśniewskiego, nie znalazł zrozumienia wśród rządzącej koalicji. Kijów przygotował nowe zarzuty wobec byłej premier.

 / Fot. www.timoshenko.uaW tym tygodniu miało odbyć się posiedzenie komisji parlamentarnej Rady Najwyższej Ukrainy, która miała zaopiniować projekty kilku ustaw w sprawie wyjazdu Julii Tymoszenko na leczenie za granicę. Spotkanie nie odbyło się, gdyż zabrakło kworum. Opozycja krytykuje posłów z rządzącej koalicji, którzy zignorowali posiedzenie. Ci, w odpowiedzi, tłumaczą się, że nie zostali poinformowani o terminie posiedzenia. W ten sposób obydwie strony zarzucają sabotowanie podpisania umowy o stowarzyszeniu z UE. W rzeczywistości powody są inne: rządząca Partia Regionów od początku zapowiedziała, że nie poprze rozwiązania zaaprobowanego przez misję Pata Coxa i Aleksandra Kwaśniewskiego, które przewiduje nie tylko wyjazd Tymoszenko na leczenie za granicą, ale także zwolnienie z odbywania kary. Większość parlamentarna, rząd, prezydent i rzecznik praw obywatelskich są zdania, że ustawa powinna mieć charakter ogólny, a zatem dotyczyć wszystkich więźniów, a nie personalnie Tymoszenko. Kijów jest gotów poprzeć rozwiązanie, zgodnie z których wyjazd na leczenie za granicę byłby traktowany jako przerwa w odbywaniu kary, a nie jej całkowite darowanie, czego domaga się z UE. Ponadto ustawa ma przewidywać szereg obostrzeń i gwarancji, aby zapewnić powrót więźnia do miejsca odbywania kary.

To, że Kijów nie zamierza darować Tymoszenko kontraktów gazowych, potwierdzają kolejne posunięcia. Według doniesień gazet Segodya, na wniosek Ministerstwa Dochodów i Opłat Ukrainy, sądy w USA i Szwajcarii prowadzą postępowania w sprawie przywłaszczenia środków państwowych w wysokości ponad 500 mln dolarów. W USA sprawa dotyczy byłego premiera Ukrainy Pawła Łazarenki. Na mocy wyroku amerykańskiego sądu z 2006 roku były premier został skazany na dziewięć lat pozbawienia wolności i na grzywnę 10 mln USD za malwersacje finansowej. Wówczas także sąd zamroził jego konta, na których zabezpieczono 477 mln USD. Ukraina żąda zwrotu tych środków do budżetu państwa. W aktach tej sprawy Tymoszenko figuruje jako pośrednik. W połowie lat dziewięćdziesiątych miała ona dokonywać przelewy na wspomniane konta Łazarenki. W drugiej sprawie, w Szwajcarii, zarzuty dotyczą bezpośrednio Tymoszenko. Będąc szefem rządu w latach 2008-2010 była premier miała dopuścić się prania pieniędzy i czerpać korzyści z tytułu obrotu środkami państwowymi. Jako operatora wspomnianych transakcji wymienia się bank, który jest kontrolowany przez byłego premiera i współpracownika Tymoszenko Pawła Łazarenko.

Na Ukrainie mało kto wierzy w niewinność Tymoszenko. Oczekiwania UE, że Kijów od tak sobie uwolni Tymoszenko, w tym kontekście okazały się nietrafione. Mimo to Bruksela konsekwentnie realizuje politykę solidarności z jedną osobą - byłą premier, odsuwając na drugi plan wielomilionowy naród. Dlatego też, nie ma co liczyć, że w przeddzień Szczytu Partnerstwa Wschodniego UE zmodyfikuje swoje stanowisko i zgodzi się na warunkowe podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą, chociażby dlatego, aby ratować Tymoszenko, czy chociażby dlatego, aby nie stracić z oczu Ukrainy, która tym razem może bezpowrotnie odbić na Wschód.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Może to Unia Europejska nie chce stowarzyszenia, dlatego stawia Ukrainie warunki nie do spełnienia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rzeczywistą niesprawiedliwością jest fakt oficjalnego dręczenia więzieniem jednej kobiety z warkoczem, podczas gdy wszyscy dookoła kupują sobie łódki za setki milionów dolarów i "pływają po wolności"... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oj, oj panie Piotrze, chyba ze złych źródeł Pan korzysta. To już było, sytuacja jest diametralnie inna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.