Facebook Google+ Twitter

Ukraina – nowy Wietnam w Europie?

Czy Poroszenko panuje nad wojskami Ukrainy? Sytuacja w tym kraju się zaostrzy? Jaka będzie reakcja Rosji Putina? Wojna na wyczerpanie czy jednak w końcu wojna błyskawiczna? Kto na tym ostatecznie skorzysta?

Poroszenko wydaje Gwardii Narodowej rozkaz przerwania ognia. źródło: strona urzędu prezydenta Ukrainy http://www.president.gov.ua/gallery/2266.html#38064 / Fot. nieznanyW środę w Zagłębiu Donieckim zamilkły armaty. Po raz pierwszy od wielu tygodni, z tym, że nowy ukraiński prezydent rozkazał przerwać ogień już w ubiegły piątek. Niestety już w czwartek ostrzał Słowiańska został wznowiony. Nie ma najmniejszych wątpliwośći co do tego, że zawieszenie broni jest chwiejne i kruche mimo formalnego przyłączenia się doń separatystycznych prorosyjskich republik ludowych.

Plan pokojowy Poroszenki - sól w oku nacgwardiiW piątek 20 czerwca nowy ukraiński prezydent raczył wreszcie zaszczycić Donbas swoją wizytą. Od tego czasu obowiązuje ogłoszone przezeń jednostronne przerwanie ognia na wschodniej Ukrainie. Po kilku dniach separatyści, którym przyprawia się gębę terrorystów, przyłączyli się do tej inicjatywy. Po wielu tygodniach zaciętych walk zginęły tysiące żołnierzy i powstańców, a setki tysięcy cywilów są pozbawione bieżącej wody i prądu elektrycznego. Z punktu widzenia zdrowego rozumu jest już najwyższa pora, aby położyć temu kres.

Nikt nie ma obowiązku zgadzać się z rosyjskim stanowiskiem w tej sprawie. Warto jednak mieć jakieś oparte na faktach rozeznanie na temat tego, co tam się dzieje. Otóż niewątpliwym faktem są poważne zniszczenia wojenne i zabijanie ludności cywilnej przez nacgwardię, będącą w znacznej mierze zbrojnym ramieniem Prawego Sektora, co zmusza tę ludność do ucieczki do Rosji. Armaty nie strzelają same, ale przy pomocy artylerzystów. Ukraiński wódz Dmytro Jarosz wybuchnął śmiechem na pytanie, czy Prawy Sektor zamierza przestrzegać zawieszenia broni. Celem jego i jego zwolenników wydaje się być czystka etniczna.

Na tym jednak nie koniec. Ukraina jest związana z Rosją pod względem cywilizacji i sposobu myślenia na jakieś 50 procent, jeśli nie więcej, a w sprawach gospodarczych występuje to w jeszcze o wiele większym stopniu. Mimo to Waszyngton i Bruksela próbują doprowadzić tam do powstania swego rodzaju antyrosyjskiej strefy buforowej między Rosją a Zachodem. Z drugiej strony regularne wojska ukraińskie są już śmiertelnie wyczerpane i wykończone nerwowo. Nawet najemnicy czy też ochotnicy z państw NATO zaczynają rozumieć, że działania wojenne na tym terenie to nie jest stojący na głowie świat z filmów amerykańskich, w którym padają trupem tylko dzicy Arabowie i brudni Rosjanie. W tej sytuacji kluczowe wydaje się pytanie na ile Petro Poroszenko jest w stanie działać samodzielnie, a do jakiego punktu musi wykonywać czyjeś polecenia. Poza tym na ile silne są wpływy amerykańskie, w których orbicie się znajduje.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

Teraz widzę dlaczego Wałęsa w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku nie wyprowadził strajkujących poza jej bramy ,a stworzył Solidarność, która była jaskółką obalenia Muru Berlińskiego. Tymczasem sąsiedzi postąpili wręcz odwrotnie i wymusili zmiany na placu? Biedna Ty piękna Ukraino ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

To nie przypadek, że zawieszenia broni nie udało się rzeczywiście wprowadzić. Zdestabilizowanie Ukrainy to największy błąd stulecia. W rządach
większosci państw zachodnich nastąpiła utrata poczucia rzeczywistości.
Również np. parlamentarzyści amerykańscy po prostu szaleją z
niewytłumaczalnej na zdrowy rozum nienawiści do Rosji i popisują się
takim schematyzmem i ignorancją, że w porównaniu do nich Breżniew
wydaje się mędrcem.

Zaś na Ukrainie powstał dziki wschód, Ruś dzika i niebezpieczna.
Po stronie rządu w Kijowie walczy pstrokacizna resztek regularnej armii
ukraińskiej (najlepsze jednostki przepadły na Krymie), nacgwardia
(opisałem jej postawę), bataliony wystawione za pieniądze oligarchy
Kołomojskiego (fabrykanta broni; to znacznie istotniejsze niż jego
żydowska narodowośc), który również nie chce rozwiązania pokojowego.
Do tego dochodzą rozmaici żolnierze losu i łowcy okazji, a także
neonaziści i sataniści oraz jeszcze inni wojujący sekciarze spod ciemnej
gwiazdy (nadarzyła się okazja do burzenia cerkwi, gwałcenia nieletnich,
torturowania) z państw zachodnich. Tymczasowe władze powstańcze w
Doniecku i Ługańsku również nie panują nad całoscią oddziałów
separatystów, złożonych z bardzo różnego autoramentu, od znakomicie
zorganizowanych Kozaków, przybywających na pomoc rodakom przez granicę
całymi oddziałami wraz z rozłożonymi na części nowoczesnymi
zestawami rakietowymi, po wściekłych górników tworzących improwizowane
bataliony pancerne z poradzieckiej rezerwy starych czołgów.

Wszystkie te grupy zaopatrują sie jak umieją w żywność, kamizelki
kuloodporne, paliwo, opatrunki itd. Obrazu dopełniają tysiące
uchodżców cywilnych prących do granicy, przemieszanych z ukraińskimi
dezerterami, którym nie chce się umierać za polityczną schizofrenię i
narastający zamęt w ich kraju. Oni też potrzebują coś zjeść,
szukają ochrony przed czyhającymi w drodze niebezpieczeństwami, a jeśli
mają broń i amunicję usiłują sprzedać to po drodze, by mieć coś na
nowe życie w Rosji.

Jak w tej sytuacji Putina ma to wszystko zatrzymać i doprowadzić Ukrainę
z powrotem do stanu z ubiegłego roku? Tego zaś z grubsza żąda się
odeń w brukselskim ultimatum. Jeśli nie to sankcje, które maja poważnis
uderzyć w gospodarkę Federacji Rosyjskiej. Nikt z szefów państw i
rzadów UE nie rozumie, że te sankcje muszą być obosieczne, że byłyby
sprzeczne z zasadami WTO (mogą doprowadzić do światowej wojny
handlowej). że mogą sprowokować bezpośrednią rosyjską interwencję
zbrojną, skoro Putin nie będzie miał juz nic do stracenia? Gdyby zaś
zechciał odpłacić państwom NATO tą samą monetą za Jugosławię...

Czy np. mamy w Polsce odpowiednie rezerwy i przygotowania do opanowania
problemu może nawet miliona uchodżców z zachodniej Ukrainy? Zaś czasu
na opanowanie się z dogmatyzmem i potrząsaniem szabelką jest już bardzo
mało. W tym tygodniu skończy się bieżąca woda w Doniecku, a na stepach
Ukrainy i południowej Rosji mają zapanować upały powyzej 35 stopni w
cieniu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Odnośnie podanego linku do wypowiedzi słoweńskiego posła do PE. powiedział to. co rzuca się w oczy. Niemcy i Amerykanie od początku nie za bardzo się zastanawiali co robią i jakie mogą być skutki. Byle otworzyć nowy rynek zbytu. ominąć rosyjskie cła ochronne przez ukraińską furtkę i odegrać się na Putinie za uniemożliwenie amerykańskiej interwencji w Syrii oraz udzielenie schronienia Snowdenowi. Polityka godna dzieci z piaskownicy albo desperatów napadających na bank z powodu braku pieniędzy na zapłacenie rachunków. Sprowokowano skutki, które złowieszczo przypominają kryzys lipcowy w 1914 po zabójstwie mastępcy tronu Austro-Węgier.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Tadeuszu i panie Frączek... Obecne rozchwianie systemu zgłopbalizowanych gospodarek wynika z samego faktu, że są zglobalizowane. Ten nowy porządek miał w założeniu umożliwić żłynny, niezwykle szybki i skuteczny przepływ kapitałów oraz siły roboczej tak, aby wszyscy mieli pracę swoich marzeń i taniutkie towary w dobrej jakości. Jak każda utopia potwierdzona przez obliczenia matematyczne w zaciszu wygodnych gabinetów, po narzuceniu żywym ludziom stała sią dla nich koszmarem, wymagającym coraz większych ofiar.

Prawda potwierdzona przez doświadczenia pokoleń jest zupełnie inne. Dobry towar musi odpowiednio kosztować, tandeta pozostanie tym czym jest, a zapewnienie pracy zarobkowej wszystkim. którzy jej potrzebują (z marginesem 2-3 procent bezrobocia, aby było czym dyscyplinować pracowników) wymaga ochrony rynku krajowego i podporządkowania sektora finansowego oraz handlu i usług produkcji towarów. Poza tym państwo nie może się obyć na dłuższą metę bez dochodów z ceł oraz banku centralnego podporządkowanego rządowi; by mieć skąd pożyczyć pieniądze w razie potrzeby. Zastąpienie tego stałymi deficytami budżetowymi, handlowymi i płatniczymi, wyrównywanymi wysoko oprocentowanymi pożczykami z banków prywatnych i tworzeniem pieniądza dosłownie z niczego musiało prowadzić do kryzysu, który przybrał wyjątkowo niebezpieczne rozmiary. Przekaziory starają się to zamilczać, ale prawda jest taka, że cały ten porządek trzyma się jeszcze tylko na aparacie przymusu, z machiną wojenną Jankesów na czele. Bez niej nastąpiłaby już seria bankructw całych bloków państw zachodnich. Mimo to wszystko coraz szybciej pęka w szwach. Nic dziwnego, że przywódcy tych państw miotają się w poszukiwaniu wyjścia z matni, wykonując nieprzemyślane ruchy.

Natomiast plaga międzynarodowych i krajowych lichwiarzy, olifarchiczne powiązania wielkiego kapitału i rządów, występowały już w czasach antycznych, w greckich miastach-państwach i w Republice Rzymskiej. Starożytna demokracja nie umiała tego okiełznać i wyzionęła ducha, po czym zastąpiły ją monarchie hellenistyczne, a potem Cesarstwo Rzymskie. Łączenie tak starych zjawisk z kręgu kultury śródziemnomorskiej z judaistycznym państwem chazarskim, wchłoniętym w X wieku przez Ruś Kijowską ma taki sam sens jak łączenie walki między Mariuszem a Sullą z Berlusconim. Nawet jeśli można dowieść. że globalistyczny monetaryzm powstał w umysłach ekonomistów pochodzenia żydowskiego, to przyjęcie go przez państwa zachodnie, a potem narzucenie byłemu blokowi radzieckiemu nastąpiło w wyniku pewnych procesów i decyzji związanych z anglosaską większością w Stanach Zjednoczonych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

traci Europa

Komentarz został ukrytyrozwiń

Poczytajcie tutaj: http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/kontrowersje-wokol-south-stream-to-nie-rosja-podzielila-ue/fyprv

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mój komentarz? Nigdy nie byłem i nigdy nie będę zwolennikiem przemocy, czy też rozwiązań siłowych, takich jak rewolucje, czy wojny. Kiedyś utrzymywanie stosunków między Wschodem a Zachodem w stanie tzw. "Zimnej Wojny" przypisywano zachodniemu imperializmowi. Najczęściej ludzie w to nie wierzyli i bulwersowali się samym nazwaniem Zachodu - imperialistycznym. Powiem wprost: Obecnie jest to faktem niezbitym. Zachód przypisuje sobie miano uzdrowiciela chorych ustrojów w wielu państwach - nie tylko przynależnych do Wschodu. A mnie się wydaje, że Zachód dlatego przeprowadza te "zabiegi lecznicze", bo czerpie z nich zyski. Wiadomo, że narzędzia wojenne nie są dawane popieranej stronie gratisowo. Odbiorca - obojętne kto nim jest - za wszelakie militaria płaci - to byłoby jedno. Drugie to Zachód prowadzi ekspansyjną politykę w celu pozyskania rynków zbytu, na swoje wyroby. Gdyby Zachodowi chodziło rzeczywiście o uzdrowienie chorych systemów politycznych i politycznej oligarchii, to mogli by te sprawy załatwiać na forum organizacji międzynarodowych i wprowadzać swoich przedstawicieli do kontroli wyborów. Ale organizacje takie - chociażby - jak ONZ są niemrawe, opieszałe i nie skuteczne. W moim odczuciu największym błędem Ukraińców był "Majdan" i przepędzenie Janukowycza. Trzeba było poczekać do wyborów i poprosić o ich kontrolę przez przedstawicieli organizacji międzynarodowych. Wydaje się, że Zachodowi - najzwyczajniej w świecie - pali się grunt pod nogami i dlatego zasilał "Majdan" chcąc jak najszybciej wprowadzić na Ukrainę swoje markety wielkopowierzchniowe i wyeliminować z Niej rodzime firmy - na podobieństwo swoich operacji przeprowadzonych w Polsce. Zachód - niby - stosuje sankcje wobec Rosji, a ostatnio słyszałem, że austriacka firma dogadała się z Gazpromem i będą budować gazociąg z Rosji do Austrii. Winą za kryzys Zachodu ja obarczył bym, występowanie nadmiernej ilości pasożytów - szulerów operujących, przede wszystkim na Światowej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ukraina jest już krajem wasalnym. Rządzą nią Chazarzy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A Krym mógłby być nawet nowym Hongkongiem gospodarczym Europy. Trzeba tylko stworzyć ku temu warunki. Europa może pomóc Krymowi, pomóc zrobić tam obszar bezcłowy, gdzie wszyscy mają te same prawa. Dochód szedłby na inwestycje na ziemiach ukraińskich.

Może tak być musiało że jest ten parasol rosyjski nad Krymem. Trzeba tę "klęskę"Potrzebna nowa pokojowa konferencja krymska.zamienić na sukces Ukrainy własnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak, więcej tu spraw przegranych. Ukraina powinna być w dobrych stosunkach z wszystkimi sąsiadami. I to bardziej gwarantuje wolność i drogę do dobrobytu tego wspaniałego narodu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.