Facebook Google+ Twitter

Ukraina: Obchody 75. rocznicy Wielkiego Głodu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-21 22:57

Na Ukrainie trwają oficjalne obchody 75. rocznicy Wielkiego Głodu. Z tej okazji jutro odbędzie się konferencja z udziałem przedstawicieli 8. państw, w tym prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Wielki Głód został sztucznie wywołany na polecenie Stalina w latach 1932-33, w następstwie czego zginęły ponad 3 miliony osób. Niektóre źródła mówią o śmierci głodowej nawet 10. milionów obywateli Ukrainy.

Wiesław Romanowski, wieloletni korespondent TVP w Kijowie, ocenia, że Wielki Głód był akcją sowieckiej władzy świadomie wymierzoną w ukraińską wieś. Romanowski przypomina, że ukraińscy chłopi zawsze stawali w opozycji wobec wszelkich przejawów zniewolenia. Zdaniem publicysty, ta klasa społeczna była dobrze zorganizowana i dlatego Stalin postanowił ją zniszczyć.

Wiesław Romanowski sprzeciwia się nazywaniu ukraińskiej tragedii lat 30-tych Wielkim Głodem. Uważa, że pozbawienie Ukraińców żywności było celowym działaniem sowieckiej Moskwy. Były korespondent w Kijowie dodaje, że to tragiczne wydarzenie było ciosem w kulturę, państwowość oraz ideę niepodległościową Ukrainy. W opinii Romanowskiego, Wielki Głód jest dla narodu ukraińskiego tak samo ważny, jak dla Polaków Katyń.

Prezydent Ukrainy wzywa do międzynarodowego uznania Wielkiego Głodu za ludobójstwo. Takiemu podejściu sprzeciwia się Rosja, która twierdzi, że Wielki Głód był skierowany przeciwko chłopom, a nie Ukraińcom. Wśród ofiar były zatem także inne narody ZSRR. Rosja oraz prorosyjskie ugrupowania na Ukrainie przekonują, że tragedia w ogóle nie była wynikiem celowych działań radzieckiej Moskwy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.