Facebook Google+ Twitter

Ukraina: Organizatorzy rajdu chcą się odwoływać od decyzji straży granicznej

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-08-07 22:34

Organizatorzy rajdu śladami Stepana Bandery mają zamiar odwoływać się od decyzji polskiej Straży Granicznej. Po południu rowerzyści nie zostali wpuszczeni do Polski.

Oficjalnie decyzja została uzasadniona tym, że prawdopodobnie wyłudzili oni polskie wizy. Organizator rajdu Pawło Sawczuk odrzucił te oskarżenia i powiedział, że decyzja miała jednoznaczne podstawy polityczne. - Jest człowiek, znajdzie się paragraf - podkreślił rozmówca Polskiego Radia. Jego zdaniem, rajd miał propagować zdrowy styl życia na przykładzie Stepana Bandery. Jego uczestnicy wracają obecnie do Lwowa, gdzie chcą się skontaktować z adwokatami, którzy zajmą się procedurą odwołania od decyzji.

Pawło Sawczuk odrzucił także zarzuty organizacji kresowych dotyczące propagandy faszyzmu. Zaznaczył, że trudno określić przywódcę ukraińskich nacjonalistów mianem faszysty jeżeli siedział on w obozie w Sachsenhausen, a jego bracia zginęli w Oświęcimiu. Według niego, protestujący posługują się radzieckimi schematami myślowymi. Propaganda ZSRR przedstawiała bowiem ukraińskich nacjonalistów jako faszystów. Dotąd na wschodniej Ukrainie, pogardliwie określa się mieszkańców zachodniej części kraju mianem „banderowców”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.