Facebook Google+ Twitter

Ukraina otrzyma kredyty z MFW i UE. Łącznie 27 miliardów dolarów

Międzynarodowy Fundusz Walutowy udzieli wsparcia finansowego Ukrainie. W grę wchodzi 14-18 mld dolarów. Ukraina otrzyma również pieniądze z UE. Łączna suma kredytów szacowana jest na kwotę 27 mld dolarów.

MFW udzieli kredytu Ukrainie / Fot. http://www.imf.org/external/Jak podaje "Rzeczpospolita", Ukraina może otrzymać łącznie 27 mld dolarów kredytu. Konieczne jest jednak, by kraj ten spełnił wszystkie warunki związane z takimi poważnymi zapożyczeniami. Przede wszystkim Ukraina będzie musiała dokonać zmian w polityce gospodarczej. MFW jasno określił o jakie reformy chodzi konkretnie. Wymagane jest, by to państwo znów zaczęło być ważne dla inwestorów - jeżeli będą inwestorzy, to będą również pieniądze.

Na stronie Polskiego Radia znajduje się informacja, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy pragnie, by Ukraina uwolniła ceny energii. Ze względu na najbiedniejszych, nie może się to jednak odbyć w sposób radykalny. Kolejnym warunkiem są także zmiany w Naftohazie, który jest monopolistą na rynku gazu i właścicieli ukraińskich gazociągów.

Puls Biznesu podaje, że porozumienie w sprawie kredytu musi zostać zatwierdzone przez kierownictwo MFW. Według oczekiwań Rada Wykonawcza prawdopodobnie rozpatrzy je w kwietniu. Na wysokość pożyczki wpłyną również kwoty wsparcia pochodzące m.in od UE, USA oraz Japonii.

Kwota kredytu może wynosić nawet 18 mld dolarów, jednak szef misji MFW nie potwierdza tej informacji. Nikołaj Georgiew oznajmił natomiast, że konkretna kwota zostanie podana po oszacowaniu potrzeb Ukrainy. Pożyczki mają pomóc przywrócić stabilność i wzrost gospodarczy w tym kraju. Pieniądze z Unii Europejskiej miały trafić na konto Ukrainy w czerwcu. Istnieją przypuszczenia, że pomoc finansowa zostanie udzielona już w maju.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Jakim prawem rząd bez mandatu konstytucyjnego podejmuje tak ważkie decyzje? Czy to jest wola Ukraińców, którzy głosowali 2 lata temu na Janukowycza i Partię Regionów?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Putinowi opłaci się poczekać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.