Facebook Google+ Twitter

Ukraina. Pierwsza śmierć na polu boju w 2015 roku

Agencja Reuters donosi o pierwszej żołnierskiej śmierci w 2015 roku. Kijów raportuje, że w trwającym konflikcie zginął jeden ukraiński żołnierz. Pięciu innych zostało rannych w starciu z atakującymi rebeliantami.

Andrij Łysenko, rzecznik ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. By NEWS UTR [CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons / Fot. NEWS UTRW piątek Ukraina powiadomiła o pierwszym w nowym roku ataku rebeliantów i skutkach jakie wywołał. O stratach ukraińskiej armii oficjalnie powiadomił na konferencji prasowej Andrij Łysenko, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony: "W ciągu ostatnich 24 godzin jeden ukraiński wojskowy został zabity, a dalszych pięciu zostało rannych w wyniku działań prowokowanych przez separatystów."

Łysenko nie podał żadnych szczegółów okoliczności ataku, w którym zginął ukraiński żołnierz. Powiedział jedynie, że miał miejsce intensywny ostrzał i ataki moździerzowe separatystów na obszarach wschodniej Ukrainy, łącznie z terenem wokół międzynarodowego lotniska w wielkim przemysłowym mieście Donieck.

Rzecznik dodał, że siły ukraińskie dotrzymały w ogólności warunków zawieszenia broni jakie uzgodniono we wrześniu i odpowiadano ogniem tylko w wypadku znalezienia się pod obstrzałem: "Przede wszystkim, nasi wojskowi nie ulegają prowokacji i nie otwierają ognia."

Raportowane ataki nie znalazły dotąd potwierdzenia ze strony samych separatystów.

Ponad 4700 osób zginęło w 2014 roku, w konflikcie, który wywołał najgorszy kryzys w stosunkach między Rosją a Zachodem od czasów zimnej wojny.

W ostatnim tygodniu 2015r. władze ukraińskie i separatyści wymienili setki jeńców wojennych w ramach 12-punktowego zakończenia konfliktu. Na froncie dyplomatycznym, ukraiński prezydent Petro Poroszenko przygotowuje się do spotkania z Władimirem Putinem oraz przywódcami Francji i Niemiec, w dniu 15 stycznia w Kazachstanie.

Poroszenko, który przyznał, że w Kijowie brakuje środków wojskowych, aby odebrać siłą utracone terytoria, ostrzegł Ukraińców w czwartkowym orędziu noworocznym, iż powinni przygotować się na nadchodzący rok, jako że "nie będzie łatwo".

Przewrót i kryzys jakie eksplodowały po ulicznych wystąpieniach w Kijowie, obaliły sprzyjającego Moskwie prezydenta w lutym ubiegłego roku. Na urząd wyniesiono prozachodniego przywódcę, który wypełnia zobowiązania integracji byłej republiki sowieckiej z głównym nurtem polityki państw Unii Europejskiej. Konfiguracja Kijowa i zachodnich rządów, które dają oparcie Ukrainie, stawia ten kraj w pewnej sprzeczności wobec dawnego radzieckiego zwierzchnika, który pragnie utrzymać sąsiada w dotychczasowym stosunku zależności politycznej i gospodarczej.


źródło: Reuters

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.