Facebook Google+ Twitter

Ukraina: Ponad 1,5 tys. jajek w Muzeum Pisanki

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-13 16:49

Ponad 1,5 tysiąca pisanek z całego świata można obejrzeć w muzeum w Kołomyi na Ukrainie. Wśród nich są eksponaty nie tylko z Europy, ale też z Pakistanu, Sri Lanki, czy Indii.

Muzeum Pisanki położone jest w centrum miasta. Jego budynek ma kształt jajka. W środku wystawiono pisanki z całego świata. Większość z nich namalowano jednak na Ukrainie. Te w kolorach słońca i brązowej ziemi pochodzą z zachodniej, górzystej części kraju.

Na pisankach ze wschodu więcej jest motywów roślinnych. Jak podkreśla, w rozmowie z Polskim Radiem, pracownik naukowy muzeum Jarosław Bazylewycz jajka malowano na różne okazje, nie tylko na Wielkanoc, ale na wszystkie etapy życia: na narodziny, chrzciny, wesele, z okazji wydarzeń wesołych i smutnych. Rysowano nawet pisanki na pogrzeb. Najładniejsze były jednak te na Wielkanoc.

Na miejscu można się także zapoznać z technikami malowania pisanek. Swoich sił próbowali tutaj prezydenci Wiktor Juszczenko i Leonid Kuczma. Efekty ich pracy możemy zobaczyć w kołomyjskim muzeum.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.