Facebook Google+ Twitter

Ukraina. Proces gwałcenia demokracji potrwa przynajmniej do jesieni

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2012-02-07 10:50

Niesforny prezydent Ukrainy ostatecznie wkroczył na ścieżkę, którą podążał jeden z poprzedników, Leonid Kuczma. Obierając politykę, której punktem wyjścia są interesy klanowe donieckiej oligarchii, Janukowycz skutecznie izoluje swój kraj

 / Fot. PAPW chwili wyboru na prezydenta Ukrainy w 2010 roku, Wiktor Janukowycz przystąpił do centralizacji władzy państwowej. W krótkim czasie, poprzez zmianę konstytucji i przywrócenie systemu prezydenckiego, ograniczenie roli parlamentu i gabinetu ministrów, podporządkowanie milicji i sądów, Janukowycz skupił w swoich rękach niemal absolutną władzę.

Sytuacja ta przypomina przedwojenny okres rządów Józefa Stalina, absolutnego dyktatora ZSRR, który mając pełnię władzy rozpętał w latach 30. prawdziwy terror, znany pod nazwą czystek w szeregach inteligencji radzieckiej.

 / Fot. W24Janukowyczowi do Stalina daleko, ale absolutna i prawie niczym nieograniczona władza najwyraźniej odbiera rozum także obecnemu prezydentowi Ukrainy. Rozpętał on racjonalnie nie dającą się uzasadnić walkę z liderami opozycji politycznej na czele z byłą premier Tymoszenko i eksministrem spraw wewnętrznych Jurijem Łucenką. "Piękna Julia" już siedzi w charkowskim więzieniu, dawny szef ukraińskiego MSW spędza drugi rok w areszcie oczekując na wyrok sądu. Oboje są najwyżej notowanymi politykami, uznawanymi za liderów opozycji demokratycznej Ukrainy. Poparcie dla nich rośnie wraz z kolejnymi kompromitującymi działaniami Janukowycza na arenie międzynarodowej i krajowej.

Głowa państwa ukraińskiego została niechcianym gościem na salonach europejskich. Żaden z europolityków czy przywódców państwowych UE nie chce mieć zdjęcia z Janukowyczem. Przynosi to ogromny wstyd ukraińskiemu społeczeństwu i ostatecznie niweluje osiągnięcia Pomarańczowej Rewolucji, która obudziła wiele nadziei w sercach mieszkańców kraju nad Dnieprem. Wzmaga się rozczarowanie także demokratycznej społeczności międzynarodowej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Mirek Kramarz
  • Mirek Kramarz
  • 07.02.2012 16:19

Przy najbliższych wyborach ,pokazać muszą Ukraincy czerwoną kartkę obecnemu rządowi. A tym którzy łamali prawo ,należy się "Trybunał" lub sady cywilne i za kraty ,bo to im się należy za łamanie prawa.

W Polsce dzieje się to samo ,też obecnej ekipie należy pokazać gdzie jej miejsce .... mamy bardzo dobry wzór - Węgry!! I to nas Polaków też niedługo czeka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W ramach obrony demokracji mają wprowadzić dyktaturę? :D

Komentarz został ukrytyrozwiń
Obiektywny obserwator
  • Obiektywny obserwator
  • 07.02.2012 15:24

"Rozpętał on racjonalnie nie dającą się uzasadnić walkę z liderami opozycji politycznej na czele z byłą premier Tymoszenko i eksministrem spraw wewnętrznych Jurijem Łucenką". Jak najbardziej racjonalną i dającą się uzasadnić przepisami prawa ukraińskiego. Proszę zbadać całą sprawę Tymoszenko od strony formalnej. Gdyby w Polsce któryś z polityków popełnił tyle nadużyć, miałby do wyboru dwie możliwości - dożywocie albo samobójstwo.

"Przynosi to ogromny wstyd ukraińskiemu społeczeństwu i ostatecznie niweluje osiągnięcia Pomarańczowej Rewolucji, która obudziła wiele nadziei w sercach mieszkańców kraju nad Dnieprem". Chciałbym przypomnieć, że nadzieje, które obudziła "pomarańczowa rewolucja" zostały zabite już dawno przez Tymoszenko i Juszczenkę, którzy, walcząc między sobą o wpływy, doprowadzili do rozczarowania i zniechęcenia ukraińskiego społeczeństwa. Wtedy trwały czystki na wszystkich szczeblach władzy, podobne do tych za rządów PIS-u w Polsce, tylko że na znacznie większą skalę, co w konsekwencji doprowadziło do zwycięstwa Wiktora Janukowycza i jego partii w kolejnych wyborach parlamentarnych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Artykuł bardzo dobry, a naiwność niektórych komentujących powalająca. :D Przecież to właśnie aktualne władze są tam skorumpowane. :D

Komentarz został ukrytyrozwiń
antek patelmitrz
  • antek patelmitrz
  • 07.02.2012 12:15

Polska powinna wziąć przykład z Ukrainy i POzamykać skorumpowanych polityków.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nedim, zgadzam się w pełni ze wszystkim o czym napisałeś. Pozdrawiam :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.