Facebook Google+ Twitter

Ukraina. Protesty przed Euro 2012 w obronie języka ukraińskiego

W przededniu otwarcia Euro 2012 na Ukrainie nasila się kolejny konflikt polityczny. W odpowiedzi na przyjęcie przez parlament kontrowersyjnej ustawy o językach, ponad 10 tys. osób wyszło na ulicę Kijowa. Szykuję się kolejna rewolucja.

 / Fot. EPA/SERGEY DOLZHENKOPod przykrywką obrony praw mniejszości narodowych na Ukrainie, przedstawiciele rosyjskojęzycznej Partii Regionów postanowili wykonać przedwyborcze obietnice prezydenta Janukowycza. Chodzi o status języka rosyjskiego. Temat ten wraca przed każdymi wyborami od lat. Nikt jednak nie odważył się zmieniać przepisów w tym zakresie. Wprawdzie nie jest to problem społeczny, lecz może się nim stać przez polityków.

Obecnie każdy może bez przeszkód posługiwać się językiem ukraińskim i rosyjskim. Mimo, że językiem urzędowym jest język ukraiński, rosyjski cieszy się dużą popularnością, jak również swobodą. Słychać go wszędzie: na ulicach, w urzędach, w telewizji, a nawet w rządzie. Obecny premier nawet nie spróbował nauczyć się języka ukraińskiego, co jest wyrazem ignorancji. Prezydent Wiktor Janukowycz, jak również poprzedni prezydenci czy premierzy, np. Kuczma, Tymoszenko, poczynili ten wysiłek i nauczyli się języka ukraińskiego.

Według nowej ustawy język rosyjski stanie się językiem oficjalnym w tych regionach, w których mniejszość narodowa stanowi co najmniej 10 proc. W praktyce oznacza to, że język rosyjski stanie się językiem regionalnym w 13 z 27 regionów Ukrainy, w tym również w Kijowie. Jest to o tyle ważne, gdyż język ukraiński, na przestrzeni dwudziestu lat niepodległości Ukrainy, wciąż nie został językiem powszechnym. Ma to znaczenie dla tożsamości narodowej i kulturowej młodego państwa. Ma to także konsekwencje polityczne/ Powszechność języka rosyjskiego to powszechność wpływów ze strony Rosji – kulturowych i politycznych.

Właśnie dlatego na ulice wyszli tysiące osób. W najbliższych dniach można spodziewać się podobnych akcji politycznych w całej Ukrainie i konfrontacji ukraińskojęzycznego zachodu z rosyjskojęzycznym wschodem i południem. A zatem Euro 2012 na Ukrainie, któremu zagrażał bojkot międzynarodowy w związku z więzieniem Tymoszenko, teraz zagraża domowa wojna językowa.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

"Obecny premier nawet nie spróbował nauczyć się języka ukraińskiego, co jest wyrazem ignorancji." Co prawda Autor nie napisał którego premiera miał na myśli, ale jeśli chodzi o Mykołę Azarowa to właśnie słyszałem go dzisiaj w radiu (anglojęzyczny program Radia Ukraine International, Kiev, audycja: Ukrainian Perspective, 7.09 naszego czasu) mówiącego poprawnie po ukraińsku. Co prawda mógł czytać z kartki, a na tej kartce mógł mieć zapisane wszystko grażdanką. W radiu tego nie widać. Było natomiast słychać właściwy dla tego języka akcent przydechowo-melodyczny.

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
  • puchacz
  • 06.06.2012 15:41

a ja napisze tak.. dobrze janukowycz zrobił bo nawet prominenci jak tymoszenko i inni dygnitarze posługuja sie ukraińskim jak ja gadam po chinsku!!! w wielu krajach jest kilka języków urzedowych... i co?? a nic!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na drugą pomarańczową rewolucję raczej nie należy liczyć. Po doświadczeniach lat 2004-10 już raczej nikt nie uwierzy, że po zwycięstwie sił odnoszących się do języka rosyjskiego bez nadmiernej sympatii na Ukrainie nastanie raj na ziemi. Zaż dziesięć tysięcy demonstranów... W Moskwie było kilka razy co najmniej kilkakrotnie więcej i co? Nastała Rosja bez Putina?

Komentarz został ukrytyrozwiń
JA
  • JA
  • 05.06.2012 19:24

że też te te ukraincy nie są uszczęśliwieni naszym tuskiem i komorowskim.

wiedzieliby, że przed, w trakcie i po euro2012 strajkować nie wypada.

niezależnie w jakim celu ten strajk i protesty.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 ad Rem
  • ad Rem
  • 05.06.2012 17:21

Ja napiszę tak ......Janukowycz zwariował !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.