Facebook Google+ Twitter

Ukraina przerwała dostawy gazu do Polski

Jak poinformowało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, ukraiński Naftogaz wstrzymał wczoraj dostawy gazu ziemnego do Hrubieszowa.

 / Fot. Glen Dillon, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:MainLineValve7.jpgJak podaje PAP i strona PGNiG Naftogaz wstrzymał wczoraj dostawy gazu do Hrubieszowa.

"NAK Naftogaz Ukrainy przestał nam przesyłać gaz, który nie stanowi jakichś dużych ilości. Do Hrubieszowa dostarczany był gaz w ilości stanowiącej około 0,6 promila zużycia krajowego, gazociągiem lokalnym" - powiedziała rzecznik PGNiG Joanna Zakrzewska.

Jak czytamy na stronie PGNiG rzecznik PGNiG poinformowała także, że przeprowadzane są uzgodnienia, by w razie potrzeby zapewnić dostawy gazu do lokalnych odbiorców z krajowego systemu przesyłowego. Dotychczas do Polski przez Hrubieszów trafiało w ciągu roku blisko 9 mln sześciennych gazu.

Ukraina argumentuje przerwanie dostaw gazu do Polski zmianą przepisów wewnętrznych, które uniemożliwiają dalszy przesył surowca do Hrubieszowa. Zgodnie z przepisami, na które powołuje się największe ukraińskie przedsiębiorstwo sektora paliwowego, cała ilość gazu pochodząca z własnego wydobycia powinna zostać skierowana do pokrycia energetycznego zapotrzebowania Ukrainy.

Jak powiedziała Joanna Zakrzewska-"PGNiG nie zgadza się z argumentami strony ukraińskiej i będzie domagać się realizacji umowy, która obowiązuje do końca grudnia 2020 r. Trwają rozmowy i mamy nadzieję, że sprawa zostanie rozwiązana pozytywnie." Polska spółka uspokaja także, że w związku ze wstrzymaniem dostaw gazu do Hrubieszowa nie istnieje żadne zagrożenie dla polskiej gospodarki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.