Facebook Google+ Twitter

Ukraina – Rosja. Czy tę wojnę zakończą katastrofy atomowe?

Okrutna wojna domowa na Ukrainie trwa i trwa. Każdy miesiąc tego szaleństwa pociąga za sobą nowe ofiary. Co gorsza może z tego wyniknąć nieszczęście, którego skutki dotkną całą Europę.

Płonące ukraińskie czołgi. Blog DRL. / Fot. nie bamboo4as/blog Donieckiej Rep. Lud.

Konwój humanitarny kontra militaryzm w Kijowie. Putin wygrywa na punktyTydzień temu biały konwój rosyjskiej pomocy humanitarnej przekroczył granicę Ukrainy bez zezwolenia rządu w Kijowie. Ten rząd oraz administracja Obamy potępiły tę akcję Federacji Rosyjskiej, uznawszy ją za pogwałcenie ukraińskiej suwerenności. Jednak opinie czytelników anglojęzycznej prasy były inne. Tytułem przykładu: dwa komentarze w dzienniku „Guardian”, które wystartowały tego dnia w odstępie kilkunastu minut: „Tak jest. Już najwyższa pora dostarczyć trochę jedzenia i wody ludziom, którzy cierpią w wyniku walk rozpoczętych wskutek tajnych operacji rosyjskiego wywiadu i toczących się przy użyciu rosyjskiej broni oraz rosyjskich czołgów strzelających rosyjską amunicją.” (Urobulos Kal El, 362 głosy poparcia) „Od samego początku tego konwoju Kijów wciąż tylko wszystko przewlekał, odwlekał i opóźniał. W warunkach braku JAKIEGOKOLWIEK sprzeciwu ze strony Zachodu z powodu ogromnych cierpień tysięcy ludzi pozbawionych wody, jedzenia, elektryczności itd. już od trzech tygodni. Kogo tak cieszyła perspektywa dziesiątków lub setek tysięcy umierających z głodu? Co opętało tych ludzi? Potwory! Zaś Rosja ma wszelkie prawo nie przyglądać się bezczynnie w takich okolicznościach. Brawo!” (Kal El, 696 głosów poparcia). Podobnie było w gazetach niemieckich.

http://www.theguardian.com/world/2014/aug/22/russian-convoy-crosses-border-ukraine-without-permission#start-of-comments

O tej wojnie inaczej. Dlaczego?

Rząd Poroszenki-Jaceniuka urządził obchody dnia niepodległości Ukrainy, których ozdobą stały się defilady wojskowe. Ze względu na walki, jakie wciąż jeszcze mają miejsce na wschodzie tego kraju te defilady miały poprawić morale w wojsku i na tyłach. Morale, które zostało nadwerężone w wyniku wielu bitew z powstańcami w Noworosji, coraz silniej wspieranych przez ochotników z Federacji Rosyjskiej, a prawdopodobnie również rosyjską bronią i sprzętem, wskutek czego doszło do dotkliwych strat w ukraińskich siłach zbrojnych, ocenianych na co najmniej 14 tysięcy zabitych żołnierzy i nacgwardzistów. Ulicami stolicy maszerowało półtora tysiąca bojców samostijnej wraz z około 90 nowiutkimi pojazdami wojskowymi, w tym wieloprowadnicowymi wyrzutniami rakietowymi typu Grad, przeciwlotniczymi zestawami rakietowymi oraz wyrzutniami rakiet balistycznych krótkiego zasięgu Toczka-U (w nazewnictwie natowskim SS-21). Do udziału w tej defiladzie wybrano również 120 członków sił zbrojnych, którzy brali udział w walkach przeciw powstaniu ukraińskich Rosjan. Jak powiedział w czasie defilady z okazji dnia niepodległości w stolicy Ukrainy prezydent Poroszenko, rząd w Kijowie przeznaczy ponad 3 miliardy dolarów na dozbrojenie swoich wojsk oraz remonty i unowocześnienie broni i sprzętu wojskowego w latach 2015-17. Poroszenko rozkazał również oddać dwadzieścia honorowych salw armatnich w Kijowie i Odessie oraz urządzić pokazy sztucznych ogni w całym kraju.

Te huczne imprezy w Dniu Niepodległości spotkały się z ostrą krytyką ze strony wielu obywateli ze względu na złe zaopatrzenie i słabe uzbrojenie żołnierzy walczących na froncie, tragiczny bilans wojny domowej oraz pogarszający się stan gospodarki narodowej. Na dodatek miało się okazać, że ci dumni żołnierze maszerują na pewną śmierć.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Ukraińskie siły zbrojne rozpoczęły wczoraj całkowity odwrót z regionu donieckiego i prowadziły go nadal dziś w nocy. Artyleria i osłaniające ją oddziały odstąpiły od Doniecka i cofają się na Dnieprożietrowsk i Zaporoże.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A propos etyki w polityce... Skoro można było zestrzelić samolot pasażerski, aby był powód do podburzania na Rosję, to czemu nie rozwalić paru reaktorów atomowych i dalej wedle tego samego schematu? Jeśli nie ma pewnych zasad, na łamanie których nie ma przyzwolenia tych, którzy są w stanie rozliczyć rządzących, to wszystko co najgorsze staje się możliwe. Bardzo się boję, że taki scenariusz już ktoś rozważa, zwłaszcza na wypadek całkowitej klęski wojskowej "demokratycznego" rządu w Kijowie. Stąd też tytuł tego artykułu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No i teraz strona zachodnia ma twardy orzech do zgryzienia: zgodzić się na kompromis, który zapewne będzie musiał być korzystny dla strony rosyjskiej czy iść na dalszą próbę sił? Domyślam się, że sytuacja ekipy Putina i powstańców jest wbrew pozorom dość podobna: odrąbać Donbas siłą od Ukrainy (na co będzie im trzeba już tylko tygodnia do dwóch) i potem rokować z pozycji siły czy zatrzymać się t tym wszystkim przed zerwaniem stosunków handlowych (zapewne nie wszystkich, ale na pewno bardzo wielu) przez UE.

Obawiam się, że najlepiej wyczuli sytuację mieszkańcy Kijowa, którzy rozpoczęli paniczne zakupy konserw, kaszy , ryżu, a także wody butelkowanej itp. rzeczy, a także (zamożniejsi) wysyłają dzieci za granicę. Jeśli Poroszenko zgodzi się na kompromis nachgwardia spróbuje powiesić go na latarni, a bez tego kompromisu ukraińscy Rosjanie w Charkowie, Odessie, Dniepropietrowsku mogą wykorzystać okazję do pójścia za przykładem rodaków w Donbasie. Zresztą nardzo możliwe są również inne, mało zachęcające do spokoju scenariusze.

Obie strony mają się nad czym zastanawiać, więc dały sobie nawzajem czas do namysłu. Rokowania w Mińsku mają zostać wznowione w piątek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sensacja! Separatyści wyrazili zgodę na pozostanie w składzie Ukrainy! Pod warunkiem spełnienia kilkua zasadniczych żądań, sprowadzających się do nadania Donbasowi szerokiej autonomii, włącznie z prawem posiadania własnych sił zbrojnych oraz prowadzenia własnej polityki gospodarczej i handlowej. Oczywiście żądają też opuszczenie tego terytorium przez wojska rządowe (w domyśle; część z nich mogłaby powrócić w roli uzgodnionej przez umowę pokojową) oraz jak najszybszego, całkowitego wstrzymania ognia przze obie strony. Na tej podstawie są gotowi prowadzić rokowania w sprawie konkretnego wymiaru autonomii.

http://www.vesti.ru/doc.html?id=1937303&tid=105474

Komentarz został ukrytyrozwiń

PS Komentarze z "Guardiana" są już niedostępne. Polityka redakcji tej gazety nie pozwala na ich dalsze śledzenie. Zamiast tego mamy "Guardian Pics", w ramach których zachowano jeden komentarz, wyraźnie "antykijowski". Czytelnik pisze w nim o tym, że powstańcy mają przewagę moralną: walczą o swoje strony rodzinnem, w obronie swoich rodzin, ulic i kolic wiejskich, w kórych się wychowali i gdzie znają każdy kamień. Oczywiście pomoc udzielana przez ochotników z Rosji jest niebagatelna. Decydująca jest jednak determinacja, wskutek której "buntownicy stali się prawdziwymi żołnierzami; tam walczy teraz armia Donbasu, która odebrała broń nieudolnej armii ukraińskiej".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Katastrofa największej elektrowni atomowej w Europie, w Zaporożu, być może jest bliska:

http://nahnews.com.ua/80674-boi-na-donbasse-mogut-sprovocirovat-vtoroj-chernobyl-v-zaporozhe/

http://www.welt.de/newsticker/news1/article131751041/Experten-warnen-vor-Risiken-fuer-Atomanlagen-in-Ukraine.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Poroszenko pozdrowił górników z okazji ich święta, zapewnił, że wkrótce przywróci pokój w Donbasie i poprosił ich o węgiel.

http://ria.ru/world/20140831/1022191439.html

Na potwierdzenie słów szefa państwa jego lotnictwo dokonało kolejnego bombardowania mieszkańców tego zagłębia. Jendakowoś spośród 35 sżrawnych bombowców typu Su-25 powstańcy zestrzelili już 25 i ajk tak dalej pójdzie to rzeczywiście zapanuje tam pokój.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przed chwilą opublikowałem ten artykuł o zagrożeniu atomowym dla Europy po angielsku:

http://www.news4press.com/Ukraine-%E2%80%93-Russia-Would-Nuclear-Disaster_847983.html

Jak zwykle w moim przypadku jest to tłumaczenie autorskie,

Komentarz został ukrytyrozwiń

Powstańcy prowadzą dalej operację bojowo-humaintarną w Iłowajsku. Ludność otrzymuje konserwy, chleb, a wodę ma już z powrotem w kranach. Nacgwardia próbuje ostrzeliwać pojazdy z pomocą, toteż niezbędne są sporadyczne akcje bojowe w celu usunięcia zagrożenia. Natomiast część nacgwardzistów poddała się już wraz z poborowymi i zawodowymi wojskowymi z regularnej armii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kiedy ktoś doprowadzi do wybuchu ukraińskich atomówek nie pomogą konwoje humanitarne względnie pomogą niewiele... Pod Rostowem jest już drugi konwój humanitarny; znów ponad dwieście białych Kamazów. Kijów tak jak poprzednio de facto odmawia jego wpuszczenia, ale nie ma już władzy nad granicą zbuntowanych regionów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.