Facebook Google+ Twitter

Ukraina: Rozpad koalicji

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-16 10:21

Przewodniczący ukraińskiej Rady Najwyższej Arsenij Jaceniuk ogłosił oficjalnie rozpad koalicji Bloku Julii Tymoszenko i Naszej Ukrainy - Ludowej Samoobrony. Jeżeli w ciągu 30 dni nie powstanie nowy sojusz, prezydent będzie miał prawo rozwiązać parlament.

Arsenij Jaceniuk nie ukrywał żalu z powodu rozpadu koalicji. Podkreślił jednak, że parlament musi dalej pracować. "Nie nazywałbym tego polityczną apokalipsą. Tak, to jeszcze jedno wyzwanie dla demokracji, ale mam nadzieję, że damy radę" - powiedział przewodniczący parlamentu.

Odpowiedzialnością za to, do czego doszło, obarczył samych koalicjantów. "To nie ten przypadek, kiedy ktoś nie pozwolił pracować. To ten przypadek, kiedy nie byli w stanie pracować i nie wyszło" - zaznaczył.

Koalicja Bloku Julii Tymoszenko i Naszej Ukrainy - Ludowej Samoobrony powstała pod koniec listopada zeszłego roku. Liczyła 228 deputowanych w 450-osobowym parlamencie.

Od początku rząd stworzony przez Julię Tymoszenko był obiektem krytyki ze strony Wiktora Juszczenki i jego bliskich współpracowników. Mała przewaga nad opozycją sprawiała, że koalicja nie była w stanie przyjąć prawie żadnej ustawy, a trybuna była blokowana zarówno przez Partię Regionów jak i Blok Julii Tymoszenko.

Sojusz został jeszcze bardziej osłabiony w czerwcu, kiedy z koalicji odeszło dwóch deputowanych związanych z prezydentem. We wrześniu, po przyjęciu dzięki głosom Bloku Julii Tymoszenko i opozycyjnej Partii Regionów ustaw ograniczających władzę Wiktora Juszczenki, z koalicji wyszła proprezydencka Nasza Ukraina.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.