Facebook Google+ Twitter

Ukraina. Rozpoczęły się obchody rocznicy Wielkiego Głodu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-22 11:19

Na Ukrainie rozpoczęły się główne obchody 75. rocznicy Wielkiego Głodu. Sztucznie wywołany kryzys żywnościowy kosztował życie kilku milionów mieszkańców radzieckiej Ukrainy.

Przedstawiciele cerkwii i kościołów, a także muzułmanie i żydzi wspólnie modlili się w soborze świętej Zofii za dusze zmarłych w czasie Wielkiego Głodu. Tradycyjnie we mszy żałobnej nie wzięli udziału przedstawiciele ukraińskiej cerkwii prawosławnej patriarchatu moskiewskiego.

W południe rozpocznie się międzynarodowe forum „Mój naród będzie żyć wiecznie". Wystąpi na nim także prezydent Lech Kaczyński, który przyjechał do Kijowa z krótką wizytą. Wieczorem ma zostać odsłonięty pomnik Wielkiego Głodu. Później przewidziano minutę ciszy, a w oknach ukraińskich domów mają zapłonąć świeczki i znicze.

Liczbę ofiar Wielkiego Głodu lat 1932-33 ocenia się na 3 do 4 milionów. Według kijowskich historyków, celem sztucznie wywołanej klęski było wymordowanie Ukraińców. Takie stwierdzenie, krytykowane przez część naukowców, jest podstawą polityki historycznej Wiktora Juszczenki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.