Facebook Google+ Twitter

Ukraina: Rozpoczęły się wybory prezydenckie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-17 07:12

Na Ukrainie otwarto lokale wyborcze (godz. 07.00 naszego czasu). Na wybranie nowego prezydenta Ukraińcy mają 12 godzin.

Na liście wyborczej znajdują się nazwiska 18 kandydatów oraz punkt „głosuję przeciwko wszystkim". Socjologowie spodziewają się, że do urn wyborczych pójdzie około 70 procent uprawnionych do głosowania.

O ile sama kampania nie wzbudzała niepokoju, o tyle sytuacja w czasie samych wyborów może być wyjątkowo trudna. Lokalne komisje wyborcze nie posiadają bowiem jasnych wytycznych, co do tak ważnych kwestii, jak ewentualne dopisywanie nazwisk do list głosujących, czy zgoda na oddanie głosu w domu. Odpowiadają za to: Centralna Komisja Wyborcza, która wydawała sprzeczne decyzje oraz politycy, którzy drogą sądową walczyli z niewygodnymi postanowieniami CKW.

Organizacje pozarządowe zwracają także uwagę na brak kwalifikacji członków lokalnych komisji wyborczych. Część politologów jest skłonna zgodzić się z tezą, że samym politykom zależało na chaosie w czasie wyborów, aby mieć później możliwość odwoływania się od wyników głosowania. Ewentualnych protestów nie wykluczają przedstawiciele faworytów - Wiktora Janukowycza i Julii Tymoszenko.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.