Facebook Google+ Twitter

Ukraina - sankcje zamiast bojkotu Euro 2012?

Co sądzą o bojkocie Euro 2012 Ukraińcy? Władza wciąż milczy i nie komentuje stanowiska Europy, jakby w ogóle to jej nie dotyczyło. A tymczasem gra toczy się o wiele - wizerunek Ukrainy na świecie i udany przebieg Mistrzostw Europy.

Jedynie ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy zajęło stanowisko wobec międzynarodowego sprzeciwu, który został ochrzczony mianem „środka z okresu zimnej wojny”. Ukraińscy eksperci i przedstawiciele organizacji pozarządowych są zdania, że Zachód nie powinien bojkotować, lecz wprowadzać konkretne sankcje wobec ukraińskich polityków. Bojkot rozgrywek w ramach EURO przez koronowane głowy i szefów państw dotyka przede wszystkich zwykłych obywateli, sportowców i kibiców. Jest także nieskuteczny, skoro Kijów nic sobie z tego nie robi. Z drugiej strony, nie po to włożono tyle wysiłku w organizację tej imprezy, aby została ona rozłożona na łopatki z uwagi na kaprys władzy nad Dnieprem, która postanowiła pozbyć się opozycji w ten czy inny sposób. Tym bardziej, że pojawiają się głosy, że niektóre drużyny sportowe (angielska, niemiecka) mogą nie wyjść na boisko.

Można zastanowić się, czy Zachód będzie stać na sankcje. Na pewno nie Polskę. Warszawa jest mocna w słowach i działaniach tylko wobec Białorusi. Wielu polityków i analityków jest zdania, że każda krytyka Ukrainy jest wpychaniem jej w ramiona Moskwy, więc dlatego nie należy jej krytykować, a tym samym trzeba przymykać oko. Należałoby oczekiwać innej odpowiedzi: Ukraina jest naszym partnerem strategicznym, i działania, które podejmujemy, są działaniami niemedialnymi, lecz prowadzonymi za zamkniętymi drzwiami, tak jak to bywa między dwoma szanującymi się i zaufanymi partnerami. Poza tym argument Rosji nie wytrzymuje krytyki. Paradoksalnie Kijów boi się Moskwy jak ognia. Gdy Ukraina odzyskała niepodległość w 1991 roku jasno określiła zasady swojej suwerenności - przede wszystkim niezależność od Rosji. A zatem, krytyczne głosy ze strony Zachodu i ewentualne sankcje działają jak skalpel na chore ciało. Tylko zdecydowane pociągnięcie może przyspieszyć powrót Ukrainy do zdrowia.

Znajdź nas na Google+Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

puchacz
  • puchacz
  • 07.05.2012 17:26

kretacze z unii tylko tyle potrafią!! a trzeba było bojkotować olimpiade w pekinie .... a nie znęcać sie nad ukrainą!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.