Facebook Google+ Twitter

Ukraina: Skok cen gazu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-07-20 15:39

Ukraiński rząd zamierza podnieść od 1 pażdziernika ceny gazu dla ludności. Według nieoficjalnych informacji, jest to jeden z warunków otrzymania zachodnich kredytów między innymi z Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Rząd nakazał przygotowanie podwyżki resortom paliw i energetyki, finansów oraz gospodarki. Odpowiednie propozycje mają być przedstawione w lipcu i sierpniu, a sama podwyżka ma nastąpić w październiku. Na razie nie wiadomo, ile dokładnie ma ona wynieść. Ceny mają zostać stopniowo podniesione do "ekonomicznie uzasadnionego poziomu".

Ewentualna podwyżka może oznaczać spadek popularności Julii Tymoszenko, która 17 stycznia będzie startować w wyborach prezydenckich. Dlatego pani premier zapewnia, że ceny w tym roku nie wzrosną. Sekretariat prezydenta twierdzi jednak, że rząd zobowiązał się przed Międzynarodowym Funduszem Walutowym podnieść ceny do końca roku o 1/5. Także przedstawiciele Unii Europejskiej przekonują, że podwyżka ma nastąpić do grudnia.

Zwiększenie płatności ma pomóc w poprawieniu sytuacji finansowej Naftohazu. Władze starają się zdobyć kredyt na zakup gazu do podziemnych zbiorników. Ich wypełnienie jest konieczne, aby zimą zapewnić tranzyt paliwa do Unii Europejskiej. Kolejne rozmowy na ten temat z Komisją Europejską odbędą się piątek w ukraińskiej stolicy. Biorą w nich udział także przedstawiciele międzynarodowych banków.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.