Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

30228 miejsce

Ukraina świętuje 18 lat niepodległości

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-08-24 07:38

Największym sukcesem w historii niepodległej Ukrainy jest to, że zdołała utrzymać swoją suwerenność - uważa Anna Górska z Ośrodka Studiów Wschodnich. Natomiast największą porażką jest permanentny kryzys polityczny - przekonuje ekspert do spraw Ukrainy.

Dziś mija 18. rocznica odzyskania niepodległości przez Ukrainę. 24 sierpnia 1991 roku Rada Najwyższa Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej ogłosiła Deklarację Niepodległości.
Anna Górska uważa, że kilkanaście lat temu wielu wątpiło, by oderwanie się Ukrainy od Rosji było długotrwałe. Ekspert dodaje, że nasz wschodni sąsiad jest najbardziej demokratycznym krajem spośród byłych republik Związku Radzieckiego i Ukraińcy mogą być z tego dumni. Do innych sukcesów osiemnastu lat funkcjonowania niepodległej Ukrainy Anna Górska zalicza pluralizm polityczny, wolność mediów, oraz zdolność Ukraińców do samoorganizacji, co udowodniła między innymi "pomarańczowa rewolucja".

Jednak 18 lat niepodległości to także wiele rozczarowań. Anna Górska przekonuje, że największą porażką Kijowa w ciągu ostatnich lat jest rozchwiany system polityczny i odkładanie reform na później. Jej zdaniem jest to przyczyna permanentnego kryzysu politycznego i recesji w gospodarce.
Anna Górska za niepowodzenie uważa również brak określenia kierunku w polityce zagranicznej. Analityk przekonuje, że po 18 latach wciąż nie wiadomo, czy wschodni sąsiad Polski jest krajem prorosyjskim, proeuropejskim, czy neutralnym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.