Facebook Google+ Twitter

Ukraina. Wpierw utrata Euro 2012, potem powtórzenie losu Białorusi?

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2012-04-30 23:58

Ukraina zmierza ku pełnej izolacji międzynarodowej a prezydent Janukowycz wkrótce zostanie drugim Łukaszenką. Kto by pomyślał, że to się dzieje w ojczyźnie Pomarańczowej Rewolucji?

 / Fot. .Kilka dni temu Ukrainą wstrząsnęła seria wybuchów, do których doszło w Dniepropietrowsku - jednym z największych miast na wschodzie kraju. Niewyjaśnione dotąd okoliczności eksplozji wzbudziły różne domysły. Według niektórych komentatorów, bez względu na to kto stał się ich zleceniodawcą - szok, który wywołały z pewnością na jakiś czas odwróci uwagę społeczeństwa od innych problemów, które jednak zaczynają powoli wymykać się z pod kontroli Janukowycza.

Rozwój wydarzeń w ostatnich dniach nabiera tempa. Wydaje się, że Europa wreszcie poznała się na ukraińskim dyktatorze i zmienia ton rozmowy. Wydaje się, że szala goryczy została przelana, kiedy do internetu wyciekły zdjęcia Julii Tymoszenko, odsiadującej 7-letni wyrok za rzekome nadużycia przy zawieraniu kontraktów gazowych z Rosją w 2009 r. Na fotografiach widać posiniaczone fragmenty ciała byłej premier Ukrainy, wskazujące na ślady użytej wobec niej przemocy. Sama pokrzywdzona twierdzi, że została pobita przez strażników więziennych. Przeciek natychmiast wywołał burzę medialną i odbił się głośnym echem w brukselskich salonach politycznych. Nie trzeba było długo czekać na reakcję unijnych urzędników.

Niepokój sytuacją na Ukrainie wyrazili między innymi dygnitarze państwowi z Włoch i Czech. Wciąż pojawiają się kolejne doniesienia z Berlina. Źródła w gabinecie Angeli Merkel dają do zrozumienia, że jeśli Tymoszenko nie zostanie wypuszczona przed zbliżającymi się mistrzostwami, kanclerz Niemiec ogłosi bojkot EURO 2012 na Ukrainie. Zdecydowanemu tonowi czołowych unijnych polityków wtórują kolejne europejskie stolicy. Nawet wciąż urzędujący prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew w swojej niedawnej wypowiedzi nieoczekiwanie ostro skrytykował bezpardonową polityczną rozprawę Janukowycza nad działaczami opozycji.

W tej sytuacji prezydentowi Ukrainy - po raz pierwszy w historii tego kraju - grozi izolacja zarówno przez Unię Europejską, jak i Rosję. Pod tym względem Janukowycz prześcignął swojego mistrza Leonida Kuczmę, także niechętnie widzianego w stolicach europejskich w czasach swojej prezydentury. Problemy Wiktora Janukowycza pogłębia fakt, że nowo wybrany prezydent Putin, który po 4-letniej przerwie wraca na Kreml w roli głowy państwa, od początku wolał rozmawiać z Tymoszenko.

Z kolei, jak donosi portal Ukraińska Prawda, Martin Kallen - wysokiej rangi przedstawiciel UEFA zajmujący się m.in. koordynacją przygotowań do zbliżających się mistrzostw Europy w piłce nożnej nie wykluczył możliwości przesunięcia finałów rozgrywek na przyszły rok w związku z sytuacją na Ukrainie. Wpływowy działacz europejskiej federacji piłkarskiej oficjalnym powodem możliwej decyzji nazwał niepokoje związane z niedawnymi eksplozjami w Dniepropietrowsku. Natomiast w kuluarach wszyscy oficjele przyznają, że chodzi o sytuację wokół Julii Tymoszenko.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (16):

Sortuj komentarze:

puchacz
  • puchacz
  • 04.05.2012 15:16

mnie ten cyrk tymoszenko .. no i ta plamka na ręce bardziej wygląda na ukąszenie komara... ponadto czemu nic nie mówi sie o majatku julii .. podobno to kilkaset milionów czy więcej ... jak można zdobyć taka kasa???zachód umie tylko bębnić o bojkocie..!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Zbigniew
  • Zbigniew
  • 03.05.2012 21:53

Tak działa dezinformacja przez media. Dziennikarze płaczą nad losem biednej Julii. Politycy, w strachu przed własnymi narodami, walczą, jak mogą, o jej uwolnienie. Boją się precedensu pociągnięcia do odpowiedzialności karnej członka rządzącej elity. Kiedyś to się nazywało królobójstwo i było najcięższym z możliwych grzechów, zwalczanym przez wszystkich panujących. Udowodniono winę pani Julii i nawet zachodni obserwatorzy przyznali, że proces był uczciwy. O tym żaden dziennikarz nawet nie napisze, bo go za to z pracy wyleją - tak działa niezależna prasa, przykro mi, nawet wiadomości 24.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Historia wraca nie tylko na Ukrainie.
Na sztandarach niesionych w pierwszomajowym pochodzie w Warszawie znów pojawiły się totalitarne symbole sierpa i młota, bez żadnej reakcji na ewidentne łamanie prawa.
Za złamanie prawa uznano natomiast eksponowanie transparentu z wizerunkiem polskiego papieża w Alejach Jana Pawła II w Bydgoszczy , policja zatrzymała transparent oraz niosące go osoby
Kto by pomyślał, ze dzieje się to w ojczyźnie Solidarności?

Komentarz został ukrytyrozwiń
john
  • john
  • 02.05.2012 06:59

Biedna ta Ukraina... oby doczekała się jak najszybciej lepszych czasów!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Gerard Stenc^
  • Gerard Stenc^
  • 01.05.2012 23:47

Julia,albo śmierć polityczna ! Ale czyja ?

Komentarz został ukrytyrozwiń
pesymista
  • pesymista
  • 01.05.2012 14:37

Hipokryci do potęgi z tych zachodnich polityków. Jak była olimpiada w Pekinie to milczeli na temat setek czy nawet tysięcy więżniów politycznych bo Chiny to gigant. Ukrainie można przywalić bez konsekwencji to wygadują bzdury o bojkocie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jakby tam chodziło o sprawiedliwość, to by trzeba było z połowę zamożnych ludzi w kraju zamknąć (jak nie wszystkich).
Myślę, że Janukowycz jak przejmował władzę, to się dogadał z Niemcami i Rosją, że panią Julię zostawi w spokoju, ale zmienił zdanie bo stwierdził że nadal stanowi dla niego zagrożenie. Stąd procesy, więzienie i pobicie. Przecież ten strażnik bez rozkazu sam z siebie nie zadziałał ... A teraz wystawieni do wiatru szefowie państw chcą go bojkotować i tak dalej...

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Marek Chorążewicz: Panie Marku, mnie nie dziwi forma reakcji niemieckich polityków, ale powody tej reakcji :)

@Andrzej Chorążewicz: Panie Andrzeju, zgadzam się w 100 procentach z Panem - kradzież miliadów to faktycznie biznes, a nie złodziejstwo, ale biznes nielegalny, za który trzeba odpowiedzieć :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
wyborca
  • wyborca
  • 01.05.2012 11:43

@Nedim Useinov .Nie wprowadzaj zamieszania i nie kłam.Pisz prawdę a ty podjudzasz!
Teraz kolej byś uczciwie napisał .Jak zdobyła rodzina tej pani Tymoszenko swe bogactwa .Ile mieli gdy Ukraina była w ZSRR a ole oni maja obecnie .napisz tez jak Ukraińcy żyli w ZSRR a jak ich teraz okradają ,Ukrainę tak jak Polskę,z majątku narodowego .Pisz prawdę .No to do dzieła .

Komentarz został ukrytyrozwiń
wyborca
  • wyborca
  • 01.05.2012 11:37

Waldemar Pawlak podpisał z Rosja niekorzystny kontrakt .Kupujemy gaz najdrożej w Europie od Rosjan .Polska powinna wziąć przykład z Ukraińców i także wsadzać sztaplerów , którzy wykorzystują pełnienie swych funkcji w państwie do napełniania swych kont w bankach.W Europie zachodniej boja się ,ze w krajach tzw .boku wschodniego ich obywatele wreszcie zaczną rozliczać ;hochsztaplerów i polityków a związanych z kapitałem zachodnim - nie bezinteresownie .Widzimy przecież naocznie jak politycy staja się biznesmenami , kosztem nas Polaków i Rzeczpospolitej Polskiej .
Przykłady;Waldemar Pawlak , Henryk Goryszewski , Władysław Frasyniuk , Artur Balazs i tak można wypisywać tych polityków bez końca.