Facebook Google+ Twitter

Ukraina. Wraca sprawa wysadzenia pomnika Stalina w Zaporożu

Jak już informowaliśmy w naszym serwisie, pod koniec zeszłego roku doszło w Zaporożu do wysadzenia w powietrze pomnika Józefa Stalina. 31 marca w Zaporożu miało miejsce pierwsze wstępne przesłuchanie podejrzanych.

Pikieta zwolenników partii Svoboda przed sądem. / Fot. Siergiej RożkoW sprawie karnej sądzonych będzie 9 osób. Są to działacze organizacji "Tryzub" (Trójząb). Rozprawę będzie prowadził sędzia Wiktor Tatarinow. Rozprawa toczyć się będzie w sądzie rejonowym w Zaporożu.

Przedstawiciele Partii Svoboda zgromadzeni przed zaporozkim sądem rejonowym. / Fot. Siergiej RożkoJak informują dziennikarze ukraińskiego portalu internetowego Strela, podczas przesłuchań dochodziło do "wywierania presji", podejmowano próby psychicznego szykanowania podejrzanych. Mało tego, w jednej celi przebywało nawet 20 więźniów. Oskarżonych zmuszano również do podpisywania "lojalek". Przypominają się najgorsze stalinowskie dni. Wydaje się to nieprawdopodobne, ale niestety takie sytuacje nadal mają miejsce. W XXI wieku, niemalże w środku Europy!

Piąta edycja konkursu Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku trwa! Dołącz, wygraj 10 tysięcyOpowiedział on również o przypadku drugiego oskarżonego - Wasyla Tarana, którego stan zdrowia podczas pobytu w areszcie bardzo się pogorszył. W związku z tym jego adwokat wystąpił do sądu o zwolnienie swojego klienta za kaucją. Okazało się bowiem, że Taran stracił w areszcie przytomność z powodu pobicia. Jego stan był bardzo zły, wymagał on natychmiastowej interwencji chirurgicznej.

Dziewiątym oskarżonym przedstawicielom organizacji "Tryzub" grozi kara pozbawienia wolności do 15 lat.

Przypomnijmy:

28 grudnia w Zaporożu grupa nieznanych ludzi chciała zniszczyć pomnik Józefa Stalina. Sprawcy usiłowali odciąć mu głowę. Całe zajście zostało nagrane, a film wprowadzono do internetu. 31 grudnia pomnik został wysadzony w powietrze - zdjęcia z wysadzenia pomnika J. Stalina w Zaporożu.

Popiersie poświęcone Stalinowi postawiono w centrum Zaporoża 5 maja 2010 roku. Inicjatorem budowy tego pomnika był Obwodowy Komitet Komunistycznej Partii Ukrainy.

Najnowsze informacje jakie przekazują ukraińskie media w związku z toczącym się procesem mówią o tym, że w czasie składania wyjaśnień przed sądem, jeden z oskarżonych, członek organizacji "Tryzub" - Wasyl Abramow - stwierdził, że Stalin był przestępcą, który przyczynił się do śmierci wielu milionów ludzi i postawienie mu pomnika uważa on za nielegalne.

Inny z oskarżonych, Eduard Andriuszczenko został zwolniony. Nie może jednak opuszczać terytorium Ukrainy.

Rozprawa przed zaporoskim sądem trwała pięć godzin.

Następna rozprawa zaplanowana jest na 13 kwietnia. O rozwoju sytuacji będziemy informować.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Obojętnie kto wysadził ten pomnik, postąpił właciwie. Wstyd dla Ukrainy, ze jeszcze taki pomnik stał w mieście

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.